Fosil

150 milyon yıl bir gezegeni yönetmişken, dinozorların neslinin nasıl tükendiği büyük bir gizem. Bu konuda pek çok paleontoloğun çalışma ve araştırma yapmış olması bile bu durumu değiştirmiş değil. Hala dinozorlar hakkında bilinmeyen pek çok bilginin olması da araştırmaların devam etmesine ön ayak oluyor.

Bugünlerde her ne kadar dinozorların neslinin, dev gök taşlarının neden olduğu iklim şartları sonucunda tükendiği kabul ediliyor olsa da araştırmacılar dinozorların nasıl öldüğüne değil de nereden geldiğine odaklanmış durumda. Bulunan yeni fosil de bu araştırmaya ciddi anlamda yardımcı oldu diyebiliriz. Aslında bu fosilin dinozor tarihini baştan yazdığından bile bahsedebiliriz.

yeni-fosil

Yeni fosil bugüne dek bulunanların en yaşlısı!

Brezilya Lutheran Üniversitesi araştırmacılarından olan Sergio Cabreira tarafından ülkenin güneyinde birçok dinozor fosili bulundu. Bunlardan bir tanesi 230 milyon yaşında bir fosil ve bulunan en yaşlı fosil olarak kabul edildi. Üstelik araştırmacılar bu fosilin son derece iyi, incelenebilir durumda olduğunu ve Diplodocus ile Brachiosaurus türlerinin atası olduğunu düşündüklerini söyledi. Bu dev hayvanların 16 metre boyunda, 50 ton ağırlığında ve vejeteryan olduklarını da belirtelim.

Yapılan araştırmalar hususunda fosilleri bulunan dinozorların pek çok özelliği ortaya çıkarıldı. Ancak bu noktada en fazla dikkat çeken durum dinozorların sürüngen atalarının yerini doldurmak yerine onlarla birlikte yaşamış olmasıydı. Bulunan yeni fosil sayesinde elde edilmiş olan bilgilere göre yaklaşık 30 milyon yıl önce yani Jura çağı daha başlamadan, dinozorların bir arada yaşadığı doğrulandı. Yani söz konusu fosilin dinozorlar hakkında bilinen pek çok şeyi geri plana attığını söylemek mümkün.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here