Bombus arı türlerinden olan Rusty Patched Bumble veya Bombus affinis, FWS tarafından nesli tükenmekte olan türler kategorisine alındı. Bombus arıları, en çok tozlaşmayı en iyi gerçekleştiren arı türleri olarak anılıyor.

Rusty Patched Bumble veya Bombus affinis, nesli tükenmekte olan kategoriye aktarıldı!

Bombus arısı

Belirtildiği gibi Bombus arıları, birçok farklı türe sahip ve en çok tozlaşmaya olan katkıları ile biliniyor. Öyle ki tozlaşma konusundaki önemlerinden dolayı ticari üretimde de kullanılan Bombus arılarılarından olan Rusty Patched Bumble veya diğer ismi ile Bombus affinis, Birleşik Devletler Balık ve Vahşi Yaşam Servisi-USFWS tarafından nesli tehlike altında olan türler kategorisine alındı.

Şu an için aktif olarak Bombus arılarının tür korumasına yönelik nasıl bir önlem alınacağı bilinmiyor. Lakin, belirtildiği gibi tozlaşmaya katısından dolayı birçok Bombus arı türü, doğal yaşam için en değerli canlılar arasında yer alıyor.

Son olarak belirtmek gerekirse, yapılan açıklamaya göre Bombus affinis arısı, sadece 20 yıl önce en yaygın türler arasında yer alıyordu.

Kaynakhttps://www.fws.gov/midwest/endangered/insects/rpbb/index.html
Paylaş
Eren Ertem

1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır.

Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.