BM, 2017’de Silahlı Otonom Robotlarla Mücadele Etme Kararı Aldı!

Birleşmiş Milletler, 2017 yılında silahlandırılmış otonom robotlarla mücadele etme kararına vardı. İşte BM'nin kararı ile ilgili detaylar!

Katil Robotlar

Birleşmiş Milletler, silahlı otonom araçlar meselesine müdehale etme konusunda resmen karar verdi. 123 katılımcı ülke uzmanlarından 2017’de insan kontrolünden mahrum hedefler seçebilen ve yasak olabilecek ölümcül otonom robotları kontrol etmek için bir grup oluşturmaya karar verildiği bildirildi.

Steve Wozniak ve Elon Musk isimleri de dahil olmak üzere Silikon Vadisi‘nin seçkin isimlerinin birçoğu, katil robotların gelişimi konusunda endişelerini dile getirdi. Aslında daha önce Elon Musk ve Steve Wozniak, geçtiğimiz yıl Birleşmiş Milletler‘i bu konuyu ele almaya ve ölümcül otonom silahların kullanılmasına ilişkin uluslararası bir yasaklama çağrısında bulunan bir mektuba imzalamışlardı.

Silahlı robot

Ayrıca Stephen Hawking, Berkeley Üniversitesi bilgisayar bilimcisi Stuart Russell, Google Araştırma Direktörü Peter Norvig ve Microsoft Genel Müdürü Eric Horvitz de dahil olmak üzere 1000’den fazla bilim adamı katil bir robot yasağı çağrısı yapan mektubu imzaladılar.

Nitekim Birleşmiş Milletler, söz konusu bu çağrı ile ilgili resmi adımı atmış oldu.

Bilindiği gibi SpaceX, Tesla ve SolarCity kurucusu Elon Musk, özellikle yapay zekanın “en büyük varoluş tehdidimiz” ve “potansiyel olarak nükleer silahlardan daha tehlikeli” olduğuna dair ölümcül robotik korkusu hakkındaki düşüncelerini sık sık dile getirmekteydi.

Açıklanan bilgilere göre söz konusu bu ölümcül otonom silahlar adına yapılacak önlemler, şimiye kadar alınan en kararlı adım olabilir.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here