Bloglar günümüzde online günlük olmaktan çıkmış ve büyük bir iş haline gelmiştir. Artık insanlar blogger’lık yaparak hem işlerini hem de kendilerini diğer insanlara rahatça tanıtabilmektedir. Bunun yanı sıra bu işten ciddi paralar kazanan insanları da görmek mümkündür.

Ancak blog geliştirmek için büyük çaba sarf edilmesi gerekmektedir. İşte bu hususta size yardımcı olabilecek 7 ipucu!

Daha iyi bir blog kurmak için yapılması gerekenler!

  • Okuyucularınızı (müşterilerinizi) tanıyın!

Hiçbir konu herkes için ilgi çekici olamaz. İşinize önem veren insanlara yoğunlaşmak ve blogunuzu da bu insanların ilgisini çekecek şekilde yazmak size her zaman avantaj sağlayacaktır. Bu durum hem var olan hem de potansiyel müşterileriniz için geçerlidir. Onların kim oldukları, neye ilgi duydukları ve hangi soruları sordukları sizin için önemli olmalıdır.

blog_gelistirmek

  • Araştırmanızı eksiksiz yapın!

Blog geliştirmek adına yapacağınız en önemli şeylerden bir tanesi de rakiplerinizi takip etmek olacaktır. Rakiplerinizin kendini nasıl tanıttığın, işlerini nasıl yürüttüğünü ve ne hakkında yazı yazdıklarını yakından takip etmelisiniz. Bu şekilde hem nasıl bir hamle yapacağınızı kolayca planlayabilir hem de farklı fikirlerden ilham alabilirsiniz.

  • Blog geliştirmek için yapacağınız en önemli şey: Kendiniz olun!

Blog dendiğinde akla samimi ve keyifli bir ortam gelir. Sizin de blog yazarken dikkat etmeniz gereken en önemli şey tamamen kendiniz gibi davranmak olmalıdır. Bu sayede okuyucularınız ile aranızda sağlam bir ilişki kurabilir ve onların blogunuzu tekrar ziyaret etmesini kolaylaştırabilirsiniz.

blog-gelistirmek-

  • Ulaşılabilir olun ve önem verdiğinizi gösterin!

Okuyucularınızın yazılarınıza diledikleri gibi yorum yapabilmesi, onların yorumlarına ya da mesajlarına geri dönüş yapmanız ve onlara ılımlı yaklaşmak blogu geliştirmek adına son derece önemlidir. Unutmayın ki blogunuzun tek taraflı bir yazı yayınlama aracı değil, tartışılabilir bir alan oluşturmaya yardımcı olması gerekmektedir. Ayrıca okuyucularınızın da fikirlerine saygı duyulduğunu bilmesi gerekmektedir.

  • Blogunuzun diğer tüm platformlarda iyi görünmesini sağlayın!

Geçtiğimiz beş yıl içerisinde teknolojinin ve teknolojik aletlerin ne kadar geliştiğinin hepimiz farkındayız Bu durumda sosyal platformlar da gelişen teknolojik cihazlar sayesinde taşınabilir hale geldi. İnsanların sosyal platformlar üzerinde fazlaca zaman geçiriyor olması blogunuzu geliştirmek adına mükemmel bir fırsat olabilir.

Bu platformlarda blogunuzu en iyi şekilde yansıtmanız ve mobil kullanıma uygun hale getirmeniz sizin için büyük avantaj sağlayacaktır.

blog-gelistirmek

  • Reklam vermeyin!

Kimse reklamları sevmez. Özellikle sık sık ekranda beliren reklamlar can sıkıcı hale gelebilir ve okuyucular bir şeye odaklanmışken bu reklamlarla karşılaşınca siteyi terk etmek bile isteyebilir. Bu nedenle reklamlardan kesinlikle uzak durmalısınız.

  • Kolay paylaşım imkanı sağlayın!

Sosyal medya platformlarının bu denli popüler hale gelmesi kullanıcıların beğendikleri yazı ve bağlantıları sosyal medya hesapları üzerinden sık sık paylaşması anlamına gelmektedir. Bu durumda blogunuzdaki yazı ve bağlantıların sosyal medya üzerinden rahatça paylaşılabilmesi size büyük artı kazandıracaktır. Bu hem kullanıcılarınızın mutluluğu hem de yeni potansiyel kullanıcılar anlamına gelmektedir. Blog geliştirmek için sosyal medya etkili bir silahtır.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here