Bitcoin

Bitcoin haberleri genel anlamda fiyatlar ve çalınma olayları ile gündeme geliyor olsa da kısa bir süre önce dikkat çeken bir açıklama gündeme geldi. Buna göre şu an için dolaşımda olan toplam Bitcoin adedinin yüzde 40 seviyesindeki bir oranı, sadece belirli bir kesimin elinde yer alıyor.

Dolaşımdaki Bitcoin’in %40’ı, sadece 1000 kişide!

Bitcoin

Öncelikle kısa bir hatırlatma yapmak gerekirse geçtiğimiz 12 Kasım tarihinde, o dönem değeri 159 milyon dolar olan 25 bin Bitcoin’in borsada el değiştirmesi, ciddi bir yankı uyandırmış ve kısa süreli bir dalgalanmaya neden olmuştu. Sistemin ne derece manipüle edilebilirliğinin bir kanıtı olarak gösterilmeye başlamış olsa da yaşanan bu olay, kalıcı bir etki oluşturmamıştı.

Şimdi ise gelen bir bilgiye göre dolaşımdaki toplam Bitcoin’in yüzde 40’lık bir bölümü, sadece 1000 kişinin elinde bulunuyor. “Bitcoin balinaları” olarak isimlendirilen bu kimseler, neredeyse Bitcoin’in yarısına hükmediyor.

bitcoin

Bitcoin manipülasyonlara çok açık!

Bu iki bilgi bir araya getirildiğinde, aslında çok ciddi bir sorunun kendini gösterdiğine dikkat çekiliyor. Zira bu derece yüklü bir Bitcoin’in nispeten küçük bir kesimin elinde bulunuyor olması, özellikle dolar değeri ile çok ciddi oynanmasına imkân sunabilir.

Elbette ki söz konusu bu 1000 kişinin kimler olabileceği konusunda net tahminler yapılamıyor. Ancak ani değişimler ile Bitcoin değeri konusunda çok ciddi manipülasyonlar gerçekleştirilebileceğine dikkat çekiyor.

Her geçen gün tırmanmasını sürdüren Bitcoin, anlaşılan o ki 2018 yılında çok farklı olaylara ve tartışmalara da hazırlanıyor. Bu konuda yaşanan gelişmeleri HaberTekno olarak an be an aktarmaya devam edeceğiz.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here