bitcoin vergi

Bitcoin ile ilgili yaşanan gelişmeler arasında ülkemiz için de önemli bir örnek dahil oldu. Buna göre ülkemizde Bitcoin’den elde edilen gelirler için vergilendirme sistemi üzerine çalışmalar yapılıyor. Anlaşılan o ki kısa bir süre sonra Bitcoin vergilendirme sistemi hayata geçebilir.

Bitcoin vergisi gündemde!

Habertürk Gazetesi’nden Rahim Ak tarafından yapılan bir haberin detaylarına göre dijital para veya kripto para vergilendirmesi için bir çalışma gerçekleştiriliyor.

bitcoin vergi

Ancak Bitcoin vergisi olarak gündeme gelen bu detaylarda, çeşitli eksiklikler de bulunuyor. Zira ülkemizdeki vergilendirme kanunlarına göre herhangi bir gelirden vergi alınması için, söz konusu kazancın belirli bir statüde olması yani resmi bir isme sahip olması gerekiyor. Lakin Bitcoin ve diğer kripto para birimleri için henüz böyle bir sınıflandırma mevcut değil.

Açıklanan bilgilere göre kripto para birimlerinin vergilendirmesi için, aynı zamanda söz konusu bu para birimlerinin resmi bir nitelik kazanması için de çalışmalar gerçekleştiriliyor.

Şu an için Bitcoin veya diğer kripto para birimlerinin, ülkemizde resmi olarak para ismini almasına kadar vergi söz konusu olmayacak. Lakin ülkemizde kripto para birimlerinin emtia olarak kabul bulması ile birlikte, vergilendirme sistemi de gerçekleşebilecek.

Bu konuda yaşanan yeni gelişmeleri, Bitcoin haberleri bölümünde iletmeye devam ediyor olacağız.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here