Bitcoin’in Gerçek Değeri Hakkında Büyük İddia!

Bitcoin gerçek değeri ile ilgili çok dikkat çeken bir iddia gündeme geldi. Bir analist tarafından ortaya atılan iddialara göre Bitcoin'in gerçek değere sıfır olabilir. İşte Bitcoin'in gerçek değeri hakkında ortaya çıkan yeni iddiaların detayları!

Bitcoin Gerçek Değeri

Bitcoin ile ilgili tüm yıl boyunca en çok sorulan sorular arasında “Bitcoin ne kadar?” sorusu yer aldı. Hem Google aramalarında hem de birçok borsada, Bitcoin değeri ile ilgili analizleri içeren sorular soruldu ve analizler yapıldı. Şimdi ise Bitcoin’in gerçek değeri ile ilgili çok dikkat çeken bir iddia gündeme geldi. Buna göre Bitcoin değeri sıfır olabilir.

Bitcoin değeri sıfır mı?

Bitcoin'in Gerçek Değeri

New York’ta merkezi bulunan Morgan Stanley isimli Birleşik Devletler Yatırım Bankası analistlerinden olan James Faucette, Bitcoin değeri ile ilgili yaptığı bir analizin sonuçlarını paylaştı. Bu Bitcoin yorum detaylarında, aslında Bitcoin’in sıfır değerinde olduğu ortaya çıkıyor.

Ancak James Faucette tarafından yapılan Bitcoin Decrypted isimli analiz, konuya daha farklı belki de olması gerektiği açıdan bakıyor. İlk etapta analiz kapsamında Bitcoin al sat işlemleri ile ilgili istatistik bilgileri ve gerçek para olup olmayacağı ile ilgili detaylar aktarılıyor. Bu detaylar arasında Bitcoin’in para birimi olarak değerlendirilemeyeceği yer alıyor. Zira herhangi bir faiz işleminin olmadığına dikkat çekiliyor.

Öte yandan Bitcoin’in sanal altın gibi değerlendirilebilir olduğundan ancak herhangi bir şekilde gerçek altın karşılığı olmadığına açıklık getiriliyor. Şu an için Bitcoin borsa sistemlerinde 1 aylık işlem hacminin 3 milyar dolar olduğu bilgisi bulunuyor. Buna karşın döviz piyasalarının aylık işlem hacmi, 5,4 trilyon dolar seviyesinde yer alıyor.

Rapor Bitcoin hakkında hangi detayları içeriyor?

Konu başlığının ortaya çıktığı madde ise, Bitcoin’in herhangi bir karşılık gösterip göstermediği noktasında belli oluyor. Buna göre yapılan analizlerde, dünyanın en büyük 500 elektronik ticaret sisteminin hangileri tarafından kabul edildiği bilgisi sunuluyor. Buna göre dünyanın en büyük 500 e-ticaret kuruluşunun hiçbiri, Bitcoin’i para olarak kabul etmiyor. Bu noktadan yola çıkarak, Bitcoin’in aslında gerçek değerinin sıfır olduğu kanaatine varılıyor.

Bitcoin'in Gerçek Değeri

Bitcoin Decrypted analizinin temel bakış açısı, kripto para birimi Bitcoin’in alışveriş sistemlerinde ne derece değer bulduğu üzerine çevrilmiş ve Bitcoin fiyat grafiği ile tam ters şekilde bir sonuca ulaşılmış.

Geride bıraktığımız günlerde Steam Bitcoin ödeme yönteminin kaldırılması da, kısa süreli de olsa böyle bir konuyu gündeme getirmişti. Şimdi ise bir yatırım bankası tarafından ciddi bir analiz oluşturulması, aslında kripto para birimlerinin şu an için sadece coin borsalarında değer bulduğu ve aslında Bitcoin dolar karşılığının gerçeği yansıtmadığı gündeme getiriliyor.

Bitcoin ile beraber Altcoin tarafında da hareketlilik başlamış durumda. Ancak Bitcoin’in bile gerçek dünyada karşılık bulmaması, Altcoin’leri daha da zora sokuyor.

Bitcoin'in Gerçek Değeri
Bitcoin’in 25 Aralık 2017 22:50 dolar karşılığı

Şu an için Bitcoin Türkiye borsaları kapsamında da işlem görüyor ve an itibariyle Bitcoin’in dolar bazında karşılığı, 14114 sularında seyrediyor. Son olarak hatırlatmak gerekirse toplam Bitcoin’in %40’ının sadece belli bir kitlenin elinde olması, bu konuda farklı tartışmaları da gündeme getirmişti.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here