Bitcoin Fiyatı 2017’de Neden Rekor Kırmaya Devam Ediyor?

Özellikle son yıllarda büyük bir popülarite yakalamış olan dijital para birimlerinin değeri her geçen gün artıyor. Bitcoin fiyatları da bu artışa dahil!

bitcoin-fiyatlari

Bitcoin fiyatları bu yıl %500’den fazla arttı ve yatırımcılarına ciddi kazançlar sağladı. Bunun yanı sıra daha geniş bir şifreleme alanı için oldukça güçlü bir görünürlük kazandı. CoinDesk’in Bitcoin Fiyat Endeksi’ne göre dünyanın en büyük dijital para birimi haline gelen Bitcoin bugün 8 bin dolar seviyesini geride bırakmayı başardı. Yıla 968,23 dolar ile başlayan Bitcoin yılda %510’dan daha fazla bir artış göstererek herkesi şaşkına uğrattı. Her ne kadar yine 2017 yılında Bitcoin Borsası BTC-e’nin kapanması dikkatleri üzerine toplasa da Bitcoin fiyatlarının yükselmesi her geçen dakika sürüyor.

Bitcoin neden yükseliyor?

Bitcoin Fiyat Endeksi raporlarına göre ayrıca dijital paranın market değeri de 80 milyar doları aşarak büyük ilerleme kaydetti. Ancak dijital paraya yatırım yapmanın oldukça riskli bir iş olduğunu söylemek mümkün. Zira dijital para piyasası tam olarak düzenlenmiş durumda değil. Bir yatırımcının bunu mutlaka göz önünde bulundurması gerekir.

bitcoin-fiyatlari

Bitcoin fiyatları büyüyen ilgiyle bağlantılı!

Analistler son yıllarda dijital para birimlerine olan ilginin oldukça arttığını dile getiriyor. Redwood City Ventures ortaklarından olan Sean Walsh’a göre dijital para birimleri pek çok eğilimden yararlanıyor. Özellikle siyasi kargaşa dönemlerinde bu para birimlerinin insanlara daha cazip geldiğine değindi. Özellikle medyanın bu noktada ciddi etkisi olduğunu söylemek mümkün. Zira dijital para haberlerinin medyada büyük yer ediniyor olması insanların dikkatini çekiyor.

CoinMarketCap’e göre bütün dijital para birimlerinin piyasa değeri bu yıl keskin bir şekilde arttı. Şu anda bu değer tüm zamanların en yükseği ve 178 milyar doları aşmış durumda. Bu seviyeye ulaştıktan sonra da dijital para birimlerinin toplam piyasa değeri %900’den daha fazla artış yaşamış oldu. Yani şu anda dijital paranın en popüler dönemini yaşadığını söylemek mümkün.

Tüm bunlara ek olarak daha çok kara para aklama sürecinde çok ciddi bir rağbet görmeye başlayan Bitcoin, bu taleplerle beraber artış gösterme ivmesini de yukarı taşımayı başarmış oluyor. Elbette ki daha önce bu sektöre uzak olan kimselerin irili ufaklı da olsa hem madencilik hem de satın alma tarafındaki aktiviteleri, dolaylı olarak Bitcoin değeri üzerinde pozitif bir etki oluşturuyor.

Yatırımcıların dikkatli olması gerek!

Uzmanlara göre 2017 yılında Bitcoin yatırımcıların nezdinde pek çok engeli aştı. Hali hazırda bu dijital para biriminin piyasa değerinin ne kadar yükseldiğine bakacak olursak yatırımcıların yönelimini de görebiliriz. Ancak yine de dijital para birimleri hakkındaki bilgisizlik devam ediyor ve yatırımcıların bu konuda dikkatli davranması gerektiği ifade ediliyor. Elbette ki en çok da Bitcoin üzerindeki uyarılar artış gösteriyor.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here