“Bitcoin’i Elon Musk Oluşturdu!” İddiası Gündeme Geldi!

Bitcoin'in asıl oluşturucusunun Elon Musk olduğu iddiası, teknoloji dünyasında büyük yankı uyandırdı. İşte Bitcoin-Elon Musk ilişkisi ile ilgili detaylar!

Bitcoin - Elon Musk

Bitcoin haberleri her geçen gün yeni bir rekor ile gündeme gelmeye devam ederken, eski bir SpaceX çalışanından oldukça dikkat çeken bir iddia geldi. Ortaya atılan iddiaya göre Bitcoin’i oluşturduğu bilinen Satoshi Nakamoto ismi, Elon Musk’ın ta kendisi olabilir.

Bitcoin’i Elon Musk mı oluşturdu?

Sahil Gupta isimli eski bir SpaceX stajyeri, Elon Musk ile ilgili düşüncelerini bir iddia olarak gündeme getirdi. İlk olarak Elon Musk’ın Bitcoin gibi dijital bir para birimini hayata geçirebilecek kadar bilgi birikimine sahip olduğuna ve çeşitli yönlerden Bitcoin-Elon Musk ilişkisinin var olduğuna dikkat çekiliyor.

Bitcoin kim tarafından oluşturuldu?

Bitcoin

Elon Musk ile ilgili iddiaya değinmeden önce kısaca açıklamak gerekirse Bitcoin’i meydana getiren isim olarak Satoshi Nakamoto biliniyor. Bu ismin bir kişi mi yoksa bir grup mu olduğuna ilişkin de halen daha bir bilgi edinilemedi.

Daha çok Japon bir kişi olduğu tahmin edilen Satoshi Nakamoto, yeni bir iddiaya göre ise Elon Musk’ın kullandığı takma bir isim olabilir. 2008 yılında kaleme alınan bir makale ile hayata geçirilen Bitcoin projesinde, Satoshi Nakamoto imzası bulunuyordu.

Satoshi Nakamoto, Elon Musk mı?

Yeniden Sahil Gupta tarafından ortaya atılan iddialara geçiş yapacak olursak, birkaç sebepten dolayı böyle bir düşüncenin ortaya çıktığına dikkat çekiliyor. İlk olarak Sahil Gupta, Bitcoin’in çok iyi bir şekilde C++ programlama dilini bilmesi gerektiğini öne sürüyor. Bu konuda da SpaceX’te stajyerlik yaptığı süreçte Sahil Gupta, Elon Musk’ın birçok kere C++ konusunda ne derece bilgi sahip olduğuna tanıklık etmiş. Nitekim Bitcoin gibi bir sistemin, Musk tarafından kolay bir şekilde ortaya çıkartılması muhtemel olarak değerlendiriliyor.

Bununla beraber Sahil Gupta, 2008 yılında kaleme alınan Bitcoin makalesindeki yazım dilinin, Elon Musk’ın yazım dili ile benzer olduğunu ifade ediyor.

Elon Musk’ın küresel sorunları çözmek temeli ile çalışmalar yaptığını vurgulayan Gupta, 2008 yılındaki finansal krizden sonra böyle bir adım atmaya ihtiyaç duymuş olabileceğine dikkat çekiyor.

bitcoin elon musk

Bu iddianın dayandırıldığı bir diğer temel ise, şimdiye kadar Elon Musk’ın sadece birkaç kere Bitcoin ile ilgili açıklama yapmış olması… Bilindiği gibi Elon Musk, güncel konular ile ilgili dikkat çeken açıklamalar yapmaktan kaçınmayan bir isim olarak biliniyor. Lakin Bitcoin konusunda ise sadece birkaç açıklaması mevcut.

Bu açıklamalardan bir tanesi ise, Elon Musk’ın Bitcoin ile olan ilişkisinin iddiasına temel oluyor. 2014 yılında Elon Musk’a Twitter üzerinden yöneltilen bir soruya, Musk tarafından akıllarda soru işareti bırakacak bir açıklama gelmişti. Satoshi Nakamoto isminin kim olduğunun ortaya çıktığını ve bu konunun kapandığını ifade eden bir tweet ile cevap veren Musk, dikkatleri üzerine toplamıştı.

Satoshi Nakamoto isminin, yaklaşık olarak 1 milyon Bitcoin’e sahip olduğu düşünülüyor. Eğer Satoshi Nakamoto, Elon Musk ise şu an için sadece Bitcoin üzerinden bile çok ciddi bir servete sahip durumda.

Elon Musk’ın yaklaşık 20 milyar dolar seviyesinde bir mal varlığına sahip olması ve maddi konuda herhangi bir çekincesinin olmaması da yine Bitcoin’e olan güveninden kaynaklandığına yoruluyor.

Elon Musk

Elon Musk-Bitcoin ilişkisini yalanlayan detaylar da bulunuyor!

Şimdiye kadar Sahil Gupta, Satoshi Nakamoto-Elon Musk ilişkisi ile ilgili çeşitli dikkat çeken detaylar ile bir iddiasını gündeme getirdi. Ancak bu ilişkiyi boş çıkaran çeşitli detaylar da bulunuyor.

İlk olarak Elon Musk’ın Bitcoin ile ilgili yaptığı nadir açıklamalardan bir diğeri örnek olarak gösterilebilir. Elon Musk, katıldığı bir konferansta, Bitcoin’in illegal işler için temel oluşturmasından dolayı bu konuda olumlu düşüncelere sahip olmadığı fikri çıkıyor. Keza Elon Musk gibi küresel sorunları çözmek amacı ile çalışmalar yapan bir ismin, Bitcoin’in ciddi manada yasadışı işlerin temelini oluşturan bir projenin oluşturucu ismi olması ihtimallerini düşürüyor.

Ortaya atılan bu iddiadan sonra Elon Musk’ın konu ile ilgili bir açıklama yapıp yapmayacağı büyük merak konusu olmuş durumda. Ancak eğer Elon Musk Bitcoin’in kurucusu olmasa dahi, yaptığı açıklamadan yola çıkarak bu projenin arkasında kimin olduğunu bildiğini söylemek mümkün.

Tüm bu tartışmalarla beraber, Bitcoin’in 2017 yılında neden rekor kırmaya devam ettiği ile ilgili de tartışmalar yapılmaya devam ediyor.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here