bitcoin-dususu

Bitcoin haberleri geçtiğimiz hafta hiç de iyi olmayan gelişmeler ile gündeme geldi. Sadece Bitcoin değil, Altcoin’ler için de zorlu bir hafta oldu. Bitcoin en büyük kaybı yaşarken Ethereum, Ripple ve Litecoin gibi sanal paralar da geçen yıla oranla ciddi kayıp yaşadı. Bunların yanı sıra devasa Bitcoin düşüşü BitConnect’in de çökmesine neden oldu.

2011 ve 2013 yıllarında da Bitcoin değer kaybı yaşamıştı ancak bu seferki düşüş rekora koşuyor. Ayrıca daha önce yaşanan düşüşler kısa sürede tırmanışa dönüşmüştü. 17 Aralık 2017 tarihinde Bitcoin değerinin en yüksek 19,783 dolara ulaştığına şahit olmuştuk. Ancak 15 Ocak 2018 tarihine geldiğimizde değerin %46 oranında düştüğünü görüyoruz. Şu anda Bitcoin’in değeri 10,000 dolar civarında seyrediyor.

Bitcoin değeri neden düşüyor?

bitcoin-dususu

Bitcoin’deki bu büyük düşüşün nedeni olarak hükümetlerin baskıcı tavırları gösteriliyor. ABD sanal para birimleri üzerinde daha sert bir tutum uyguluyor ve Çin ile Güney Kore de aynı tutumu uygulama kararı aldı. Hükümetlerin sanal paralar hususunda daha katı düzenlemeler yapması bu para birimlerinin düşüşündeki en büyük unsur olarak kabul ediliyor.

Tüm bu düzenleme ve kısıtlamalara rağmen Bitcoin tıpkı 2017’de olduğu gibi 2018’de de hızlı bir tırmanış yaşayabilir. Piyasanın manipüle edilmesi dijital paraya ilgisi artan kişi sayısındaki artışı engellemeyeceği için sanal paralar tekrar eski değerlerine ulaşabilir. Hatırlatmak gerekirse daha önce de Bitcoin’in gerçek değeri ile ilgili şoke eden açıklamalar gündeme gelmişti. Bakalım 2018 yılında değerler bize neler gösterecek? Bu süreçte Bitcoin hakkında yaşanacak en son gelişmeleri, Bitcoin haberleri bölümünde aktarmaya devam edeceğiz.

Bitcoin değeri yorumları

Bitcoin’in düşüşü ile ilgili siz ne düşünüyorsunuz? Sizce Bitcoin yeniden daha önce olduğu gibi 20 bin dolar seviyesine kadar gelebilir mi? Fikirlerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde iletebilirsiniz.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here