Bitcoin’in Devasa Elektrik Tüketimi Açıklandı!

Son dönemin en popüler dijital para birimi olan Bitcoin, neredeyse Danimarka kadar enerji tüketimi yapıyor. Detaylar haberimizde!

bitcoin elektrik tüketimi

Bitcoin’in uçuşa geçen değeri enerji tüketiminin de artmasına neden oluyor. Bir site tarafından yapılan araştırmaya göre Bitcoin ağı neredeyse Danimarka’nın harcadığı kadar enerji harcıyor. Yine sitenin hesaplamalarına göre her bir Bitcoin işlemi evlere 9 gün boyunca yetecek kadar enerji tüketiyor. Doğal olarak da Bitcoin’in bu devasa enerji tüketimi sürdürülebilirlik konusunda pek çok endişeye neden oluyor. Grist yazarlarından Eric Holthaus’a göre Bitcoin ağı 2020’li yılların başında dünyanın bugün harcadığı kadar enerji harcayacak.

Küresel enerji tüketiminin elbette iki yıl içinde iki katına çıkması imkansız ve bu gerçekleştiği takdirde çevresel bir felaket olur. Neyse ki Bitcoin’in bir işlem için harcadığı enerjinin boyutu gereksiz fazla olsa bile durum Holthaus’un bahsettiği kadar korkunç değil.

Aslında Bitcoin’in elektrik tüketimi istikrarlı bir şekilde artmıyor. Hatta bu tüketim oranı uzun vadede düşecek şekilde tasarlanmış. Bunun yanı sıra bu tüketim şebekenin gerçekleştirdiği işlem sayısı ile de bağlantılı durumda değil. Yani ağın kullanımı artış yaşadığında bu çevresel maliyetin artacağı anlamına gelmiyor.

enerji-tuketimi

Bitcoin ağı ciddi anlamda enerji tüketimi yapıyor!

Bitcoin madenciliği gizli bir küresel endüstridir ve kimse de bu işin ne kadar enerji harcadığını bilmiyor. Ancak bu konuda bazı tahminler yapılabilir. Şu anda Bitcoin madencileri bir saatte 75 Bitcoin elde ediyor ve bir Bitcoin de yaklaşık olarak 12,500 dolar değerinde. Bu da saatte 937,500 dolar ediyor ve yıllık olarak hesaplayacak olursak sayı 8 milyar doları geçiyor.

Bunların yanı sıra endüstrinin son derece rekabetçi olduğunu söylemek mümkün. Bu noktada elektriğin de en büyük maliyetlerden biri olduğunu görebiliriz. Yani Bitcoin fiyatları arttığında madencilerin, gelirleri ile eşitlenene kadar elektrik için çok daha fazla para ödeyeceğini düşünmek normal bir durum.

Bitcoin ağının enerji tüketimi uzun vadede artacak mı?

Bitcoin’in mevcut tasarımına göre bu durum tamamen fiyata bağlı. Eğer fiyat 25.000 dolara kadar ulaşırsa enerji tüketiminin de ikiye katlanacağını söylemek mümkün. Eğer fiyat ciddi bir düşüş yaşarsa da madenciler artık işlemleri kârsız bulacak ve enerji kullanımını düşürmek için bazı ekipmanlardan vazgeçecektir.

Şu anda Bitcoin’in, ABD’nin enerji tüketiminin %1’inden daha az enerji tükettiği tahmin ediliyor. Yani Bitcoin’in ABD’nin tüketimini aşması için Bitcoin fiyatının 100 kat artması gerekiyor. Bu şu anda imkansız gibi görünüyor olabilir ama hatırlayacak olursanız 2015 yılının başlarında Bitcoin fiyatı sadece 200 dolardı.

enerji-tuketimi

Bitcoin’in enerji kullanımı azaltılabilir mi?

Şu anda Bitcoin’in enerji tüketimi bir felaket olarak adlandırılmayabilir ancak bu tüketim oranı daha düşük olsaydı şu an Dünya’nın daha yeşil bir yer olacağını söyleyebiliriz. Tüketimi düşürebilmek için de 3 basit yol mevcut. Bunlardan ilki Bitcoin fiyatlarının düşmesi.

İkincisi seçenek Bitcoin kazancını küçültmek. Ancak ne yazık ki bunu yapmak hükümetler için bile son derece zor ve yakın zamanda gerçekleşmeyecek gibi görünüyor. Bir ülkede bu uygulamanın yapıldığını düşünecek olursak Bitcoin madencilerinin başka bir ülkeye kaçacağını tahmin etmek de zor değil.

Son ve üçüncü seçenek ise Bitcoin madenciliği işlemlerini baştan aşağı değiştirmek. Şu anda Bitcoin madenciliği devasa hesaplamaların yapılmasına dayanıyor. Ancak yeni dijital para birimi alternatifleri keşfedilmeye çalışılıyor. Daha fazla çekici madencilik algoritmalarının olması da enerji tüketiminin azalmasını sağlayabilir.

Ancak bu üçüncü seçeneğin de Bitcoin madencileri tarafından hoş karşılanmayacağı tahmin ediliyor. Zira bu durum pek çok firmanın milyonlarca dolarlık yatırımını yok edebilir. Bu nedenle de böyle bir adımın atılması şu anda mümkün gibi görünmüyor ancak yine de gelecek için konuşacak olursak imkansız da diyemeyiz.

Gördüğünüz üzere ne yazık ki her üç seçenek de yakın zamanda Bitcoin’in devasa enerji tüketimini azaltacak gibi görünmüyor. Neyse ki Bitcoin ağı her ne kadar Danimarka kadar enerji harcıyor olsa da şu an için Dünya için büyük bir tehdit oluşturmuyor. Umuyoruz ki gelecekte bu durum değişir ve çevreyi olumsuz etkileyecek olan bu etken ortadan kalkmış olur.

Öyle anlaşılıyor ki 2018 yılında Bitcoin haberleri, kimi zaman enerji konuları ile birlikte anılmaya başlanmış olacak.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here