bitcoin-borsasi

Bu hafta, Bitcoin’in en büyük ve en kötü şöhretli borsalarından bir tanesi kanuni yaptırım ile alaşağı edildi. Perşembe günü, Bitcoin operatörlerinden biri olduğu düşünülen Alexander Vinnik kara para aklama da dahil olmak üzere 21 mali suç ile suçlandı. İddianameye göre Bitcoin borsası olan BTC-e uyuşturucu kaçakçılığı, fidye saldırıları ve pek çok suçtan elde edilen gelirlerin merkezi haline gelmiş durumda.

Bazılarının da şüphelendiği üzere Vinnik’in suçları sadece döviz bozdurma işleminin ötesine geçti. Federaller onun 800 bin bitcoin’in çalınmasında rol oynadığını tahmin ediyor. Vinnik Yunanistan gezisi sırasında tutuklandı ve şu anda da göz altında tutuluyor.

BTC-e konvansiyonel finansın ulaşamayacağı son ve önemli borsalardan biriydi. Şimdi gittiği için onun yerini ne alacak bilemiyoruz. Bu tarz borsalara olan talep elbette ki bitmiyor ancak federaller her geçen gün sertleşiyor ve bu borsaların önüne geçmek için hızlıca hareket ediyor.

bitcoin-borsasi

Bitcoin borsası BTC-e hep dikkat çekti!

2011 yılında kurulmuş olan BTC-e, Bitcoin borsaları arasında hep ön plana çıkmayı başardı. Döviz fiyatlarının hep garip olması ve döviz birimleri ile ters düşmesi kullanıcılarda her zaman merak uyandırdı. Borsanın Doğu Avrupa’da bulunduğu tahmin edilirken şimdiye kadar kimin bu borsayı idare ettiği bilinmiyordu.

Bu olaydaki en büyük sürprizlerden biri ise Bitcoin borsası BTC-e’nin Mt. Gox borsasında yaşanan hırsızlıktan ne kadar etkilendiği oldu. 2011 yılında bir hırsızlığa sahne olan Mt. Gox, 2014 yılında çöktü. İddialara göre 2011 yılında bu borsaya saldıran hackerlar 2012 ve 2013 yılında da çalmaya devam etti ve sonuç olarak 300 bin bitcoin çalındı.

bitcoin-borsasi

Çalıntı Bitcoin’ler Vinnik’in hesabına mı yönlendirildi?

Çalınan Bitcoin’lerin ise sadece BTC-e yöneticileri ve operatörlerinin erişebileceği hesaplara gönderildiği iddia ediliyor. Bu hesaplardan en az bir tanesinin de Vinnik tarafından kontrol edildiği tahmin edilirken başka isimler olup olmadığı bilinmiyor. Elbette şu anda Vinnik söz konusu hırsızlıklara direkt olarak dahil oldu mu ya da eski hırsızlıklar ile bir ilgisi var mı bilinmiyor. Ancak Mt. Gox olayında gerçekten de Vinnik’in parmağı var gibi görünüyor.

Ayrıca BTC-e borsasının kara para aklama için kullanıldığı da düşünülüyor ve iddianamede bu hususta pek çok madde yer alıyor. Verilen bazı kullanıcı adlarının da kara para aklamak için ek destek sağladığı tahmin ediliyor. BTC-e’nin, toplam Bitcoin işlemlerine ciddi bir katkısı olduğunu düşünürsek bu platform üzerinden bu tarz kötü işlerin yapıldığına da şaşırmamak gerek.

Her ne kadar Bitcoin artışının 2017 yılında neden devam ettiği açıklaması üzerine çeşitli yorumlar yapılmaya başlanmış olsa da bu konuda yaşanan çok dikkat çeken gelişmeler gelmeye devam edecek gibi görünüyor.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here