Birleşik Devletler Operasyonel Uzay Kuvvetleri Kurmayı Amaçlıyor!

Birleşik Devletler Hava Kuvvetleri'nde görevli bir general, Birleşik Devletler'in Operasyonel Uzay Kuvvetleri kurmaya hazırlandığını ifade etti!

Operasyonel Uzay Kuvvetleri

Uzay çalışmaları ile ilgili gelişmeler her geçen gün yeni örnekler ile derinleşmeye devam ederken, Amerika Birleşik Devleti tarafında dikkat çeken bir gelişme kendini gösterdi. Buna göre ABD, ilerleyen yıllarda Operasyonel Uzay Kuvvetleri ismi ile uzay çalışmalarını askeri kontrol seviyesine çıkartabilir.

Uzay Kuvvetleri çalışmaları gündeme geldi!

Kısa bir süre önce Birleşik Devletler Hava Kuvvetleri generali Steve Kwast, Amerika’nın dilediği takdirde tam teşekküllü bir halde olmak üzere sadece üç yıllık bir sürede Uzay Kuvvetleri adı altında askeri bir yapılaşma hazırlayabileceğini belirtti.

Operasyonel Uzay Kuvvetleri

Sadece üç yıllık bir çalışma ile güncel Birleşik Devletler Hava Kuvvetleri yapılanması andıran bir yapının, Amerika tarafından Operational Space Force Operasyonel Uzay Kuvvetleri adı ile aktif göreve başlayacak gücün olduğu ifade edildi.

Uzay Kuvvetleri için ödenek çıkmadı!

Bu açıklama ile ilgili olarak Pentagon tarafından belirlenen 2018 ödenekleri kapsamında böyle bir çalışma için bütçe ayrılmadı. Bunun sebebi olarak ise şu an için böyle bir kuvvet kurulmasının herhangi bir aciliyetinin olmaması yorumları getiriliyor.

Geride bıraktığımız dönemlerde Amerika’nın NASA ile yeniden Ay’a insanlı görev düzenlemeye hazırlandığı hesaba katıldığında, öyle anlaşılıyor ki ilerleyen yıllarda politika ve savunma sanayii güç gibi konu başlıkları, dünya dışında da varlığını oluşturmaya başlayacak.

Paylaş
Eren Ertem

1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır.

Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.