Bilimsel Çalışmalar İçin Ölü Bedenler Satılıyor

Birleşik Devletler’de yapılan bir analize göre son yıllarda bilimsel çalışmalar için ölü insan bedenlerinin bağışlanması ile ilgili bir artış söz konusu. Üstelik sadece ölü insan bedenlerinin kadavra olarak kullanılmasına yönelik bağışlar değil, ölü bedenlerin satışlarında da ciddi problemler meydana geliyor.

Ölü bedenlerin satılması ve bağışlanması, etik kuralları ihlal mi ediyor?

Routers tarafından yayınlanan geniş bir makale kapsamında yapılan açıklamalara göre Birleşik Devletler’in birçok farklı bölgesinde, bilimsel çalışmalara katkı sağlaması amacı ile birçok kurum tarafından ölü insan bedenleri talep ediliyor. Bu taleplere kimi zaman bağışlanan ölü bedenler karşılık verirken, kimi zamanda para ile satılan ölü insan bedenleri karşılık veriyor.

Açıklanan bilgilere göre ölü bedenlerin ücretleri, 3 bin dolar ile 5 bin dolar arasında değişiklik gösteriyor. Bazı durumlarda ise bu tutar, 10 bin dolar seviyesine kadar ulaşabiliyor. Buna karşın vücut parçaları da bazı kurumlar tarafından talep edilebiliyor ve yine ücret karşılığı satın alınıyor. Her ne kadar özellikle tıbbi çalışmalar için olmazsa olmaz bir ihtiyaç olarak değerlendirilse de insan bedenlerinin kadavra olarak kullanılması konusunda çeşitli ahlaki kuralların da ihlal edildiği önen sürülüyor.

Suç teşkil etmiyor ama ahlaki kuralları tehdit ediyor!

Öyle ki bu satış süreçleri, belli bir piyasa oluşturacak noktaya kadar ulaşmış. Ölü bedenleri toplayan kişiler, ihtiyaç duyulan kurumlara ulaştırma işlemi sağlayabiliyor. Bu sürecin olumlu karşılanmasının mümkün olmadığı belirtiliyorken, öte taraftan herhangi bir suç teşkil etmiyor oluşu da ayrı bir noktada tartışılıyor.

Etik kurallar ve bilimsel çalışmaların karşı karşıya geldiği bu durumlarda, şu an için bir çıkmaza girilmiş durumda. Kimi zaman aileler tarafından kabul edilmeyen insan bedenleri bağış olarak kabul buluyorken, kimi zaman da belirtildiği gibi ücret karşılığında ölü insan bedenlerinin satışının yapıldığı durumlar gerçekleşebiliyor.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here