Bilim İnsanları En Soğuk Maddeyi Yaptı!

Bilim insanları, kuantum mekaniğinde çığır açabilecek bir gelişmeye imza atarak tahmin edeceğimizden daha soğuk bir şey elde etti. İşte detaylar!

İş laboratuvarda bir şeyleri soğutmaya geldiğinde bilim insanları uzunca bir süre önce teorik olarak bilinen en soğuk sıcaklık limitinin biraz üzerinde bir deneysel limit bulmuştu. Şimdi ise bir grup Amerikalı bilim insanı daha düşük tonlarda ve daha soğuk bir şeyler yapmaya karar verdi.

Colorado Boulder’da çalışan Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü (NIST) araştırmacıları, kuantum tepki vermesi olarak adlandırılmış olan sınırın altındaki bir alüminyum parçasını soğutmak için deneysel bir yöntem geliştirerek dikkatleri üzerine toplamayı başardı. Söz konusu sıcaklık sıfırın biraz üzerinde bir sıcaklıktı ve kuantum hareket büyüklüğünün de beşte birine eşitti. Ayrıca bu değerler bulunan sıcaklığın uzayın vakumundan 10 bin kat daha soğuk olduğunu gösterdi.

Bilim insanları bu sıcaklığın yararlı olacağını düşünüyor!

Amerikalı bilim insanları tarafından keşfedilmiş olan bu soğuk hava sıcaklığının hiper duyarlı sensörler yaratmak için ciddi anlamda yararlı olacağı tahmin ediliyor. Bunun yanı sıra kuantum mekaniğinin daha büyük malzemelerdeki etkilerini keşfetmek adına da bu sıcaklığın büyük önem taşıyacağı ifade ediliyor.

bilim-insanlari

Hızlı bir fizik özeti geçecek olursak; sıcaklık titreşen parçacıkların ortalama kinetik enerjisi anlamına gelmektedir. Yani bilim adamları maddeleri soğuttuklarını söylerken aslında tüm parçacıkları yavaşlatmaya çalıştıklarını ifade ederler. Mutlak sıfır sıcaklıkta tüm parçacıkların tamamen durabilmesi için maddenin -273,15 oC ya da -459,67 Fahrenheit sıcaklığa düşmesi gerekmektedir.

Genellikle bir maddenin çok soğuk olabilmesi için bilim insanları o maddeye ışık tutar ve böylece atomların ivme kaybetmesini sağlar. Ancak NIST araştırmacılarından John Teufel, kuantum mekaniğinin sunduğu öngörülememezliğin, bilim insanların biraz fazla ısıyı gözden kaçırmalarına neden olduğunu iddia ediyor.

Ayrıca John Teufel ilk defa birilerinin daha iyi bir soğutma yapmak için sıkıştırılmış ışık kullandığını belirtti. Zira sıkıştırılmış ışığı parlatmak maddenin sıcaklığını kuantum tepki limitinin altına indirmeyi başardı. Ayrıca henüz mutlak sıfıra ulaşamadıklarını söyleyen Teufel bunun nedenini iyi bir sıkıştırma yapmamaları olarak gösterdi.

Soğuk şeyler sadece dondurma üretmek için gerekli değildir. Soğuk üzerinde ölçülen küçük enerjiler sayesinde bilim insanları kuantum mekaniğinin daha büyük ve birbirinden ayrı parçalar üzerindeki etkisini daha kolay bir şekilde ölçebilecek.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here