Eğer beyin övünebilseydi yapacağı kesinlikle bu olurdu. Beynin vücuttaki en karışık organ ve şu ana kadar var olan en karışık bilgisayar olduğunu söylemek mümkün. Ancak beynin de hassas bir noktası var ve o da hafıza. İşletim sistemi her ne kadar güçlü olsa da depolama sistemi için aynı şeyi söyleyemeyiz. İnsan hafızası pek çok nedenle her zaman kusurludur ancak Deneysel Psikoloji Dergisi’nde yayınlanan yeni bir makale, hafızayı geliştirmek için alışılmadık bir strateji uygulamamızı öneriyor: Çizim!

Hafızayı geliştirmek çizimle mümkün!

1973 yılı öncesinde araştırmacılar ikili kodlamanın ikiye katlanmasının avantajını inceliyordu. İkili kodlama da bir nesneyi düşünmek ve onun resmini çizmek anlamına geliyordu ve bu nesneyi daha iyi hatırlamamızı sağlıyor. Araştırmacılar bu stratejinin çalıştığını kanıtladı ancak bunun kusurlu olan tarafları da vardı. Bu noktada Psikolog Jeffrey D. Wammes liderliğindeki bir grup değişkenleri ortaya çıkarmak adına öğrenci gruplarını işe aldı ve aynı deney üzerinde 7 farklı deneme gerçekleştirdi.

Araştırmacılar bütün denemelere 80 basit kelimelik bir liste ile başladı. Bu listeden rastgele 30 kelime çizilmesi ve yazılması için ekrana yansıtıldı. Sonrasında deneklere bazı sesler dinletildi ve hangisinin yüksek ya da düşük olduğu soruldu. Bu görevin, anıların pekiştirildiğini göstermesi dışında çalışma ile herhangi bir ilgisi yoktu.

Çizim her seçeneği geride bıraktı!

Çalışmalarında çoğunda resimleri çizmek 40 saniye sürdü ancak bir tanesi sadece 4 saniyede çizildi. Başka bir varyasyonda denekler nesneyi çizebilir, yazabilir ya da tanımlayıcı özelliklerini listeleyebilirdi. Ancak üçüncü seçenek nesneyi görselleştirmek olacaktır. Hangi varyasyon olursa olsun araştırmacıların sonuçları hep tutarlıydı. Nesneyi çizmek her seferinde diğer seçenekleri geride bıraktı.

Wammes bu çalışmaların sonucunda yazılanlara kıyasla çizilenlerin daha etkili olduğunu ve katılımcıların çoğunlukla kelimelerin iki katı kadarını hatırladıklarını ifade etti. Önceleri çizimin uzun süreceği ve bunun da zaman kaybı demek olduğu düşünülse de 4 saniye süren çizim bu tezi de çürütmüş oldu. Sonuç olarak hafızayı geliştirmek için çizimin ne kadar faydalı olduğu bilimsel olarak kanıtlandı.

 


Ayrıca bakınız:

 İnsan Aklına Yeni Düşünceler Yerleştirmek Mümkün Hale Geliyor!

 Vücudun Bazı Bölümleri Ölümden Sonra Bile Canlı Kalıyor!

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here