Apple’ın, 2016 yılının yeni iPhone modeli olacak iPhone 7 ile ilgili birçok iddia ve sızıntı medyada yer aldı ve almaya devam ediyor. Peki, bu sızıntılar ışığında beklenen iPhone 7 özellikleri, iPhone 7 fiyatı ve iPhone 7 çıkış tarihi bilgileri hangi yönde şekilleniyor.

iPhone 7 Özellikleri

Apple, uzun bir süredir yeni iPhone modellerini her yıl belli bir zaman dilimi içerisinde duyurmayı ve satışa sunmayı gelenek haline getirmiş durumda. Bu yıl için de bu geleneği bozmaması beklenen Apple’ın, çıkış tarihini Eylül 2016’nın ikinci haftası olarak planlamış olduğu, kuvvetle muhtemel doğru kabul ediliyor.

iPhone 7 Özellikleri

Çıkış tarihi bilgisinden sonra, belki de en çok merak edilenler arasında Apple’ın, kaç farklı iPhone 7 modeli duyuracağı yer alıyor. Zira şimdiye kadar gelen sızıntı görüntülerinde, büyük bir karışıklık mevcut. Bunlardan ilki; Apple’ın Eylül 2016 tarihinde 2 farklı modeli dururacağı ve bu modellerin iPhone 7 ve iPhone 7 Pro olacağı yönünde beliriyor. Öte yandan ikinci seçenek ise, Apple’ın bu yıl 3 farklı modeli ortaya koyacağı ve bu iPhone 7 modellerinin; iPhone 7, iPhone 7 Plus ve Pro olacağı şeklinde…

iPhone 7 Özellikleri

Çin tarafından son gelen bir fiyat listesinde, 3 farklı model olarak listelendiği dikkat çekmişti. Dolayısıyla bu 2 farklı iPhone 7 modellendirilmesinde, 3 farklı modelin ortaya çıkması muhtemel gibi görünüyor.

iPhone 7 Özellikleri

Apple’ın, yeni modellerini kaç farklı şekilde sunacağı büyük önem taşıyor. Zira, iPhone 6 ve iPhone 6s modellerinde olduğu gibi, Plus modelini sadece büyük ekran ve destekli kamera olarak değil, çok daha önemli farklılıklar sunacak şekilde hazırladığı tahmin ediliyor.

iPhone 7 Özellikleri

Şu an için isimlendirmenin net olmaması bir yana dursun, şimdiye kadar ortaya çıkan görüntülerde 2 farklı modelin olduğu kesin olarak söylenebilir. Bu modellerin 7 ve Plus mı, yoksa 7 ve 7 Pro mu olarak isimlendirileceği, yoksa 3 farklı isimlendirmenin mi yer alcağı, tam bir muamma.

Lakin özellikleri noktasında, ortaya çıkan en büyük farklılık, kamera noktasında kendini gösteriyor. Zira, gelen sızıntı görsellerinde, iPhone 6/6s’e nazaran çok daha büyük bir sensör taşıdığı görülüyor.

iPhone 7 Kamerası

Öte yandan yeni iki model için, kamera çok daha öteye taşınmış olabilir. Zira, gelen 7 Plus veya 7 Pro isimlendirmesine sahip olacak modelin sızıntı görüntülerinde, çift kamera sensörü ve Smart Connector girişi olduğu, dikkatlerden kaçmıyor.

Bunlara ek olarak, her 2 veya 3 model için 3.5mm kulaklık girişinin kaldırılmış olmasına, kesin gözüyle bakılıyor.

iPhone 7 Özellikleri

Büyük ekranlı olacak model için isimlendirme beklentileri, Pro olacağı yönünde şekilleniyor. Bu durumun altında yatan sebep ise, büyük ekrana sahip olan iPhone 7 modelinin, Smart Connector bağlantı arabirimine sahip olması olarak açıklanıyor. Bunun sebebi ise, iPad tarafında Smart Connector bağlantısının, iPad Pro olarak isimlendirilmesi olarak gösteriliyor.

iPhone 7 Özellikleri

Smart Connector ne işe yarayacak?

iPad Pro modelinde olduğu gibi iPhone tarafında da Smart Connector bağlantı arabiriminin, klavye ve özelleştirilmiş kılıf ve harici batarya bağlantılarına izin vereceği düşünülüyor. Tüm bunların dışında ise, VR destekli bir modelin doğuşuna şahitlik edilebilir.

VR desteği sunacak mı?

Bilindiği gibi Samsung, kendi ismini taşıyan bir VR kaskını, Galaxy modelleri ile kullanıcıların deneyimine sunuyor. Öte yandan LG ve OnePlus firmalarının da, benzer VR çözümlerine gittiği biliniyor.

Smart Connector ile Apple’ın da, sadece iPhone 7 Plus veya iPhone 7 Pro ile çalışacak bir Apple VR kaskı hazırlamasının muhtemel olabileceği dile getiriliyor. Üstelik, söz konusu bu Apple VR kaskının, rakiplerine oranla çok daha iyi bir deneyim sunabileceği düşünüyor. Bu düşüncenin sebebi ise, Smart Connector bağlantı arabiriminin, rakiplerine kıyasla çok daha yetenekli veri ve güç aktarımı sağlayabileceği olarak ortaya sürülüyor.

iPhone 7 Özellikleri

Depolama kapasitesi ve artırılmış ses çıkış kalitesi vaat edecek!

Son birkaç yıldır, Apple’ın başlangıç iPhone depolama seviyesini 16GB olarak tutmaya devam etmesi, öyle görünüyor ki iPhone 7 ile son bulacak. Gelen iddialara göre Apple, depolama seçeneklerini; 32GB ve 256GB aralığında tutacak.

Kulaklık girişinin iPhone 7 ile ortadan kalkması da, Apple’ın daha iyi bir ses çıkış sistemi hazırlamasına olanak tanıyacak. Zira alt tarafta açılacak yeni bir boşluk, 2. Hoparlöre imkan sunacak ve böylece yüksek kaliteli ses çıkışına sahip bir iPhone 7 modeli meydana gelecek.

iPhone 7 Özellikleri

iPhone 7 ve iPhone 6s farkı ne olacak?

Öne çıkan özelliklerden sonra, iPhone 6s modelinin üstüne Apple’ın, yeni telefonu ile neler koyacağına da değinmekte fayda var. Şimdiye kadar ortaya çıkan tüm detaylı bilgileri kıstas alınırsa iPhone 7; daha iyi bir batarya, makyajlanmış bir kasa tasarımı, yeni Apple A10 işlemci ve M10 yardımcı yongası, daha iyi bir ön ve arka kamera ve çift hoparlör ile yüksek kaliteli ses çıkışı olarak sıralanıyor.

iPhone 7 Özellikleri

Fiyatlandırma nasıl olacak?

Kısa bir süre önce, Çin’de ortaya çıkan bir fiyatlandırma listesinde, daha önce de belirtildiği gibi 3 farklı modelin olduğu ve 32GB ile 256GB arasında depolama seçenekleri sunulduğu görüldü. Bu bağlamda fiyatlar ise şu şekilde listeleniyor:

  • 32GB fiyatı: 808 Dolar
  • 128GB fiyatı: 930 Dolar
  • 256GB fiyatı: 1,080 Dolar
  • 32GB fiyatı: 930 Dolar
  • Plus 128GB fiyatı: 1,050 Dolar
  • Plus 256GB fiyatı: 1,200 Dolar

Sızdırılan 7 fiyat listesi ne kadar doğru bilinmez ancak Apple tarafında atılacak bu adımları, fiyat konusunda çıtayı yükselteceği anlamına geleceğini söylemek, yanlış olmayacaktır. Önüzümdeki günlerde devam edecek olan sızıntı bilgileri ve görselleri, paylaşmaya devam edeceğiz.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here