Android için VPN güvenlik

Dünyanın birçok bölgesinde olduğu kadar ülkemizde de VPN kullanımı ciddi anlamda artış gösterdi. Özellikle bu artışın kurumsal taraftan ziyade bireysel tarafta kullanılması ve asıl amacın yasakları aşmak olması, ücretsiz VPN uygulamalarına gösterilen ilgi ile sonuçlandı. Lakin bazı ücretsiz veya ücretli Android VPN uygulamaları, kimlik hırsızlığı yapıyor olabilir.

Kimi Android VPN uygulamaları, bilgileriniz çalıyor olabilir!

android güvenlik

Virus Total sonuçlarından yola çıkarak hazırlanan bir listede yer alan ve kimlik hırsızlığı yapabilecek potansiyelde olduğu teşhisi konulan söz konusu VPN uygulamaları şu şekilde:

Ok VPN

Easy VPN

Super VPN

Betternet

Cross VPN

Archie VPN

Hat VPN

sFly Network Booster

One Click VPN

Fast Secure Paymant

Eğer siz de söz konusu bu örneklerdeki VPN uygulamalarından herhangi birini kullanıyorsanız, bundan sonrası için temkinli davranmakta fayda var. Aynı şekilde zararlı olduğu şeklindeki açıklamalarla hazılanan raporda yer alan bu VPN servislerine, ücretli veya ücretsiz olarak sunulan ama kimlik hırsızlığı konusunda daha güvenli olarak listlenen örnekler de bulunuyor. Ek olarak en iyi ücretsiz VPN uygulamaları makalesindeki detayları da inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here