Battlefield 4 Minimum ve Önerilen Sistem Gereksinimleri

Battlefield 4

Battlefield 4 yani BF4 oyunu, PC tarafında fps oyun türünü bir adım daha öteye çıkarmaya taşıyor. PC oyunculuğunda hem grafikleri hem de oynanış şekli ile fps yani first person shooter konsepti için önemli bir yer olan serinin dördüncü oyunu, donanım konusunda da oyuncuları zorlayacak düzeyde yer alıyor. Battlefield 4 PC tarafındaki oyuncular için donanım ihtiyaçları ile de dikkat çekmiş bir oyun olmuştu. Bu yazımızda da dördüncü oyun serisi ile ilgili bilinmesi gereken detayları bir araya getiriyoruz.

Battlefield 4 minimum sistem gereksinimleri

Resmi açıklanan bilgiler doğrultusunda ilk olarak minimum donanım detaylarından başlamak gerekirse, aşağıdaki gibi bir listenin kendini gösterdiğini belirtmek gerekiyor.

 Battlefield 4 minimum donanımlar
İşlemci (CPU)Intel Core 2 Duo 2.4GHZ ve AMD Athlon X2 2.8GHZ
Sistem RAM miktarı4 GB
Ekran kartı (GPU)NVIDIA Geforce 8800 GT ve AMD Radeon HD 3870
Ekran kartı RAM miktarı512 MB
Dahili depolama30 GB (30000MB)
İşletim sistemiKB971512 Sistem güncellemesi ile Windows Vista SP2 32-Bit

İşletim sistemi tarafında minimum Windows Vista 32-bit SP2 ihtiyacı bulunuyor. AMD tarafında Athlon X2 2.8GHz işlemci modeli bekleniyorken, Intel tarafında ise Core 2 Duo 2.4GHz kendini gösteriyor. Bellek konusunda ise en az 4 GB RAM gerekiyor. Ekran kartı tarafında ise AMD’nin Radeon HD3870 modeli ve Nvidia’nın da GeForce 8800GT modeli bekleniyor. Ekran kartlarının ise en az 512 GB grafik belleğine sahip olması gerekiyor. “Battlefield 4 kaç GB?” sorusuna yanıt olarak, toplam boş alan ihtiyacının 30 GB olarak belirtildiği söylemekte fayda var.

Battlefield 4 önerilen sistem gereksinimleri

Önerilen sistem detaylarında ise, minimum detaylara göre ciddi anlamda artış bulunduğunu ifade etmekte fayda. En iyi çekile bir PC oyun deneyimi yaşanması adına, aşağıdaki listedeki donanımları başlangıç seviyesinde tutmak, etkili bir adım olacaktır.

 Battlefield 4 önerilen donanımlar
İşlemci (GPU) Intel sekiz çekirdekli işlemciler ve AMP 6 çekirdekli işlemciler
Sistem RAM miktarı8 GB
Ekran kartı (GPU)NVIDIA Geforce GTX 660 ve AMD Radeon HD 7870
Ekran kartı RAM miktarı3 GB
Dahili depolama30 GB
İşletim sistemiWindows 8 64-Bit sürümü

Mevzubahis tavsiye edilen listeye geldiğinde ise, ilk olarak işletim sistemi tarafından Windows 8 64-bit versiyonu kendini gösteriyor. Günümüzde Windows 10 64-bit ile birlikte çok daha iyi bir deneyim sağlanacağını söylemek, yanlış bir ifade olmayacaktır. İşlemci tarafında ise model bazlı detaylı bir yaklaşımdan geri durulmuş.

Battlefield 4

AMD tarafında en az 6 çekirdekli ve Intel tarafında ise en az 4 çekirdekli işlemci tercihlerinin yapılması isteniyor. Sistem belleğinin ise 8 GB seviyesinde olduğunu belirtelim. Grafik kartı tarafında AMD’nin Radeon HD7870 modeli ve Nvidia’nın GeForce GT660 modeli ismini gösteriyor. Ekran kartlarının en aşağı 3 GB grafik belleğine yani RAM miktarına sahip olması gerekiyor. Tahmin edilebileceği gibi bu RAM miktarı, sistem belleğinden ayrı tutuluyor. Toplam boş olan ihtiyacının beklendiği gibi aynı kalarak, 30 GB olarak telaffuz edildiğinin de altını çizelim. Battlefield 4 Steam tarafından çok Origin tarafında kendini gösteriyor. Söz konusu bu Battlefield 4 sistem özellikleri listesi de doğrudan doğruya DICE tarafından yayınlanmış durumda.

Battlefield 4 multiplayer konusunda da önemli bir isim olduğu için, kesintisiz bir çoklu oyunculu deneyim elde edilmesi adına da bileşen seçimlerinde dikkatli davranmakta fayda var. Oyun ile ilgili olarak genel bilgileri de paylaşmak gerekirse, ilk olarak yapım sürecinde Frostbite 3 motorunun kullanıldığını söylemek gerekiyor. PC, PlayStation ve Xbox tarafından daha çok multiplayer oynanış şekli ile öne çıkan yeni seri, toplamda 64 kişilik bir ekip ile mücadele edilmesi imkan sağlıyor. Grafik konusunda seriden alışıldığı üzere yine dikkat çeken bir çalışma kendini gösteriyor.

Bilgisayarım Battlefield 4 kadırır mı?” sorusuna yanıt biteliğindeki bu listeler sonrasında, sizler de aşağıdaki yorumlar alanımızdan konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşabilir bir aklınızdaki sorular yöneltebilirsiniz.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here