barack-obama

Basında yer alan bazı haberlere göre eski ABD Başkanı Barack Obama, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’i kenara çekerek sahte haberler ve siyasi dezenformasyon tehdidini ciddiye alması gerektiğini söyledi. Yine gazeteye göre Obama, tehditlerin adresinin öğrenilmemesi durumunda bir sonraki seçimlerde işlerin daha kötüye gidebileceğine dair Zuckerberg’i uyardı. Bu konuşmanın Donald Trump’ın göreve başlamasından 2 ay önce gerçekleştiği de iddia ediliyor.

Barack Obama bu uyarının etkili olacağını ummuştu!

Bazı kaynaklara göre Zuckerberg sahte haberlere sebep olan sorunları kabul etmiş olsa da Obama’ya bu haberlerin pek de yayılmadığını ve kolay bir çözüm yolunun da olmadığını söyledi. Kaynaklar, Obama’nın Peru Lima’daki bir otel odasında gerçekleşmiş olan bu konuşma ile Zuckerberg’e bir uyarı yapmayı umduğunu belirtiyor.

barack-obama

Trump’ın seçim zaferinin ışığında Barack Obama’nın yardımcıları daha fazlasını yapmış olmayı umuyordu. Sahte haberleri yayınlayan hesaplarda Ruslar tarafından tespit edilmiş olan bilgiler ayrıca FBI ile de paylaşıldı ve bu sorun ile başa çıkmak adına birlikte hareket edildi.

Facebook sahte haberler ile mücadele ediyor!

Bu sırada elbette Facebook bu haberler konusunda ciddi eleştirilere maruz kaldı. Sonrasında sosyal medya devi sahte haberlerin yayıldığı sayfalara ait reklamları engelledi ve sahte haberlerin nasıl görüleceğine dair bir kampanya başlattı. Barack Obama tarafından uyarılmış olan Zuckerberg geçtiğimiz hafta bu sorun ile mücadele etmek için ciddi bir çaba sarf ettiklerini de açıkladı.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here