Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

SEO denildiği zaman ilk akla gelen iki şeyden biri olan backlink, önemli bir yere sahip. Peki, backlink alırken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Backlink

Her ne kadar etkisinin her geçen gün daha da azaldığı ortaya çıkmaya başlasa da, hala daha web siteleri için backlink büyük önem taşıyor. Günümüzde en çok, footer ve tanıtım yazısı olarak backlink çıkışları yapılıyor. Bu noktada, backlink alınacak sitenin çok iyi değerlendirilip, seçilmesi gerekiyor. Peki, footer link veya tanıtım yazısı alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Tanıtım yazısı alırken dikkat edilmesi gerekenler!

Backlink

Tanıtım yazısı ve footer olarak alınacak backlink sitelerini seçerken, dikkat edilmesi gereken belli başlı adımlar bulunuyor. Bu adımları izleyerek, backlink çalışmasının en yüksek getiriyi almak mümkün olacaktır.

Güncellik!

Backlink alırken dikkat edilmesi gerekenler listesinin en tepesinde, link alınacak internet sitesinin güncelliği yer alıyor. İste haber sitesi isterse blog sitesi olsun, güncel ve düzenli içerik veya haber yayınlayan sitelerin tercih edilmesi büyük önem taşıyor.

Alan adı yaşı!

Hemen hemen güncellik kadar önemli olan bir diğer backlink kıstası, link alınacak internet sitesinin alan adı yaşı oluyor. Henüz yeni olan bir web sitesinden tanıtım yazısı almak veya footer link almak, beklenen etkiyi göstermeyecektir.

Domain tescil süresi!

Her ne kadar birçok defa dikkat edilmese de, backlink alınacak web sitesinin domain yaşı da büyük önem taşıyor. Bu bağlamda, backlink alınacak zamandan itibaren en az iki veya üç yıl sonrasına kadar alan adı tescili bulunmasına dikkat etmek gerekiyor.

Özgün içerek-haber!

Tanıtım yazısı alınacak internet sitesinin, en az güncelliği ve alan adı yaşı kadar özgünlüğü de büyük önem taşıyor. Hem Google hem de diğer arama motorları tarafında kopya içerik kullanılması, en önemli site değerlerini etkileyen maddeler arasında yer alıyor. Bu bağlamda, backlink alınacak web sitesinin de özgün içerik veya haber yayınlama durumu mutlaka kontrol edilmeli.

Moz spam skoru!

Google’ın PR yani Page Rank sistemini kapalı hale getirmesi, moz skorlarının önemini artırmış oldu. Tanıtım yazısı alınmadan önce de, backlink alınacak internet sitesinin moz spam skoruna dikkat edilmesi gerekiyor. Bu noktada, backlink alınacak internet sitesinin moz spam skorunun en yüksek üç veya dört olmasına dikkat edilmeli. En iyi durum ise, tanıtım yazısı veya footer link alınacak internet sitesinin, moz spam skorunun bir veya hiç olmamasıdır.

Öte yandan moz spam skor değerinin, hangi sebeplerden dolayı artış gösterdiğine de detaylı olarak bakmak gerekiyor.

İçerik-haber sayısı!

Backlink alırken dikkat edilmesi gerekenler listesi kapsamında, internet sitesinin haber veya içerik sayısı da önemli bir yere sahip. Tanıtım yazısı veya footer olarak backlink alınacak web sitesinin, arama motorları tarafında en az 10 bin indeks sayısına ulaşmış olasına dikkat etmek gerekiyor.

Backlink sayısı!

Bir diğer önemli madde de, sizden önce link alınacak web sitesinin ne kadar backlink çıkışı verdiğidir. Google ve diğer arama motorları, tanıtım yazısı veya footer yoluyla alınan backlinklerin, site içeriğinin önüne geçecek kadar çok olması, alınan linkin değerlini düşürecektir.

Paylaş
Eren Ertem

1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır.

Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.