Haber Tekno Sosyal Medya

10 Maddede Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Backlink Alırken

İnternet

10 Maddede Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

SEO denildiği zaman ilk akla gelen iki şeyden biri olan backlink, önemli bir yere sahip. Peki, backlink alırken nelere dikkat etmek gerekiyor? İşte 10 maddede backlink alırken dikkat edilmesi gereken püf noktalar ve detayları!

Her ne kadar etkisinin her geçen gün daha da azaldığı ortaya çıkmaya başlasa da, hala daha web siteleri için backlink büyük önem taşıyor. Günümüzde en çok, footer ve tanıtım yazısı olarak backlink çıkışları yapılıyor. Bu noktada, backlink alınacak sitenin çok iyi değerlendirilip, seçilmesi gerekiyor. Peki, footer link veya tanıtım yazısı alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ve backlink satın almak ne derece iyi bir yaklaşım?

Tanıtım yazısı alırken dikkat edilmesi gerekenler!

Backlink

Tanıtım yazısı ve footer olarak alınacak backlink sitelerini seçerken, dikkat edilmesi gereken belli başlı adımlar bulunuyor. Bu adımları izleyerek, backlink çalışmasının en yüksek getiriyi almak mümkün olacaktır.

Tanıtım yazısı alınacak sitelerde olması gereken niteliklerin detaylarına geçmeden önce, tüm bu maddeleri tek bir liste olarak bir araya getirmek mümkün. Buna göre 10 maddede backlink alırken dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde:

 1. Güncel site
 2. Alan adı yüksek site
 3. Domain-alan adı tescil süresi uzun site
 4. Özgün içerik-özgün haber barındıran site
 5. Spam skoru olmayan veya düşük olan site
 6. İçerik sayısı belli oranda olan site
 7. Backlink sayısı ve niteliği iyi olan site
 8. Hit-ziyaretçi sayısı yüksek olan site
 9. Kategorisinde otoriter olan site
 10. Ceza almamış olan site

Backlink alırken nelere dikkat edilmeli?

Backlink

Temel olarak 10 maddelik bir başlık listesi oluşturduktan sonra, elbette ki bu başlıkların detaylarına da değinmek ve geri bağlantı almadan önce mutlaka bu maddeler konusunda web sitelerini analiz etmek gerekiyor. Unutulmamalıdır ki alınan her link, olumlu etki sağlamak bir yana, yapılan diğer çalışmaları da anlamsız hale getirebilir.

Bu kriterler yerine getirildiğinde, backlink alınacak siteler konusunda izlenim kaydetmek mümkün olacaktır.

Güncellik!

Backlink alırken dikkat edilmesi gerekenler listesinin en tepesinde, link alınacak internet sitesinin güncelliği yer alıyor. İster haber sitesi isterse blog sitesi olsun, güncel ve düzenli içerik veya haber yayınlayan sitelerin tercih edilmesi büyük önem taşıyor.

Çok kısıtlı içeriği veya haberi olan, çok uzun zaman aralıklarında içerik yayınlayan siteler, uygun siteler arasında yer alacak potansiyele sahip değildir.

Alan adı yaşı!

Hemen hemen güncellik kadar önemli olan bir diğer backlink kıstası, link alınacak internet sitesinin alan adı yaşı oluyor. Henüz yeni olan bir web sitesinden tanıtım yazısı almak veya footer link almak, beklenen etkiyi göstermeyecektir.

Bu konuda ek bir bilgi vermek gerekirse, domain yaşı her zaman pozitif veya negatif etki anlamına gelmemektedir. Bu noktada ilk madde ve üçüncü madde, alan adı yaşının önemini azaltabilir veya yükseltebilir. Bu konuda da özenli bir analiz yapmak, iyi bir yaklaşım olacaktır.

Domain tescil süresi!

Her ne kadar birçok defa dikkat edilmese de, backlink alınacak web sitesinin domain kayıt süresi de büyük önem taşıyor. Bu bağlamda, backlink alınacak zamandan itibaren en az iki veya üç yıl sonrasına kadar alan adı tescili bulunmasına dikkat etmek gerekiyor.

Bu madde ile ilgili olarak genel SEO ile ilgili de bir bilgi eklemek gerekirse Google, uzun süreli kayıt edilen web sitelerine, güven konusunda artı puan vermektedir. Zira 10 yıllık tescil edilmiş bir domain, Google’a verdiği mesaj ile ciddi ve kalıcı bir proje olduğu imajını yansıtır.

Özgün içerek-haber!

Tanıtım yazısı alınacak internet sitesinin, en az güncelliği ve alan adı yaşı kadar özgünlüğü de büyük önem taşıyor.

Hem Google hem de diğer arama motorları tarafında kopya içerik kullanılması, en önemli site değerlerini etkileyen maddeler arasında yer alıyor.

Bu bağlamda, backlink alınacak web sitesinin de özgün içerik veya haber yayınlama durumu mutlaka kontrol edilmeli. Ayrıca bu içeriklerin kalitesi de dikkate alınmalıdır.

Moz spam skoru!

Google’ın PR yani Page Rank sistemini kapalı hale getirmesi, moz skorlarının önemini artırmış oldu. Tanıtım yazısı alınmadan önce de, backlink alınacak internet sitesinin moz spam skoruna dikkat edilmesi gerekiyor.

Backlink Alırken

Bu noktada, backlink alınacak internet sitesinin moz spam skorunun en yüksek üç veya dört olmasına dikkat edilmeli. En iyi durum ise, tanıtım yazısı veya footer link alınacak internet sitesinin, moz spam skorunun bir veya hiç olmamasıdır.

Öte yandan moz spam skor değerinin, hangi sebeplerden dolayı artış gösterdiğine de detaylı olarak bakmak gerekiyor.

İçerik-haber sayısı!

Backlink alırken dikkat edilmesi gerekenler listesi kapsamında, internet sitesinin haber veya içerik sayısı da önemli bir yere sahip.

Tanıtım yazısı veya footer olarak backlink alınacak web sitesinin, arama motorları tarafında en az 10 bin indeks sayısına ulaşmış olasına dikkat etmek gerekiyor. Bu bilgi son yıllarda geçerliliğini yitirmeye de başladı.

Sayıdan daha çok kalitenin ön plana çıkmaya başlaması ile birlikte bu madde geçerliliğini kaybetmeye başlasa da belirli durumlarda halen daha iyi bir kıstas olarak değerlendirilebilir.

Backlink sayısı!

Bir diğer önemli madde de, sizden önce link alınacak web sitesinin ne kadar backlink çıkışı verdiğidir. Google ve diğer arama motorları, tanıtım yazısı veya footer yoluyla alınan backlinklerin, site içeriğinin önüne geçecek kadar çok olması, alınan linkin değerlini düşürecektir.

Tüm bu detaylar ile beraber web sitesi geliştirirken dış bağlantıların hangi aracılarla geliştirilmesi gerektiği konusunda en azından bazı detayları rehber olarak kullanmak mümkün hale gelecektir.

Son olarak bonus bir detaylı da içeriği sonuna kadar okuyan okurlarımız için sunmak da iyi bir yaklaşım olacaktır. Web sitelerinin daha önce ne kadar link çıkışı yaptığı, sizin alacağınız linkin de değerine doğrudan doğruya etki edecektir.

Çok fazla dışarıya çıkış yapmamış sitelerden bağlantı edinildiği vakit, etkisinin çok daha olumlu olacağını söylemek gerekiyor. Elbette ki diğer tüm 10 madde de bu sürecin kapsamındadır. Dolayısıyla sadece tek bir maddeyi yerine getiren siteler, en iyi yer olarak değerlendirilmemelidir.

Lakin çok fazla çıkış yapılmış internet sitelerinin, yeni çıkışlardaki etkisinin nispeten daha az olacağını söylemek, yanlış olmayacaktır.

Her geçen gün “Google arama algoritması ne kadar başarılı?” sorusu doğrultusunda çalışmalar yapılıyor olsa da webmaster’lar tarafından farklı yaklaşımlar da bu doğrultuda gerçekleştiriliyor.

Başarılı projeler oluşturmak adına atılan en önemli adımlardan olan bu site dışı bağlantı geliştirilmesi konusu tartışılmaya devam ederken, bahsi geçen maddeler ile birlikte nispeten iyi bir strateji geliştirmek ve uygulamak mümkün olacaktır.

Konu ile ilgili yeni detayları aktarmaya devam edeceğimizi de hatırlatmakta fayda. Son olarak sizler de kendi düşüncelerinizi ve sorularınızı, aşağıdaki yorumlar bölümünden iletebilirsiniz. Ayrıca daha önce hazırladığımız “Blog Geliştirmek İçin Yararlanabileceğiniz 7 İpucu!” başlıklı makalemize de göz atabilirsiniz.

Haberi Okumaya Devam Et
Yorumlara bak

Yorumlara bak

 1. Haber Tekno Okuru

  23 Şubat 2018 at 01:59

  backlink alma işi her geçen gün daha önemli ve riskli bir hale geliyor.

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla İnternet

Üste çık