10 Maddede Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

SEO denildiği zaman ilk akla gelen iki şeyden biri olan backlink, önemli bir yere sahip. Peki, backlink alırken nelere dikkat etmek gerekiyor? İşte 10 maddede backlink alırken dikkat edilmesi gereken püf noktalar ve detayları!

Backlink Alırken

Her ne kadar etkisinin her geçen gün daha da azaldığı ortaya çıkmaya başlasa da, hala daha web siteleri için backlink büyük önem taşıyor. Günümüzde en çok, footer ve tanıtım yazısı olarak backlink çıkışları yapılıyor.

Bu noktada, backlink alınacak sitenin çok iyi değerlendirilip, seçilmesi gerekiyor.

Peki, footer link veya tanıtım yazısı alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ve backlink satın almak ne derece iyi bir yaklaşım?

Tanıtım yazısı alırken dikkat edilmesi gerekenler!

Backlink

Tanıtım yazısı ve footer olarak alınacak backlink sitelerini seçerken, dikkat edilmesi gereken belli başlı adımlar bulunuyor. Bu adımları izleyerek, backlink çalışmasının en yüksek getiriyi almak mümkün olacaktır.

Tanıtım yazısı alınacak sitelerde olması gereken niteliklerin detaylarına geçmeden önce, tüm bu maddeleri tek bir liste olarak bir araya getirmek mümkün. Buna göre 10 maddede backlink alırken dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde:

  1. Güncel site
  2. Alan adı yüksek site
  3. Domain-alan adı tescil süresi uzun site
  4. Özgün içerik-özgün haber barındıran site
  5. Spam skoru olmayan veya düşük olan site
  6. İçerik sayısı belli oranda olan site
  7. Backlink sayısı ve niteliği iyi olan site
  8. Hit-ziyaretçi sayısı yüksek olan site
  9. Kategorisinde otoriter olan site
  10. Ceza almamış olan site

Backlink alırken nelere dikkat edilmeli?

Backlink

Temel olarak 10 maddelik bir başlık listesi oluşturduktan sonra, elbette ki bu başlıkların detaylarına da değinmek ve geri bağlantı almadan önce mutlaka bu maddeler konusunda web sitelerini analiz etmek gerekiyor.

Bu kriterler yerine getirildiğinde, link alınacak siteler konusunda izlenim kaydetmek mümkün olacaktır.

Güncellik!

Backlink alırken dikkat edilmesi gerekenler listesinin en tepesinde, link alınacak internet sitesinin güncelliği yer alıyor. İste haber sitesi isterse blog sitesi olsun, güncel ve düzenli içerik veya haber yayınlayan sitelerin tercih edilmesi büyük önem taşıyor.

Alan adı yaşı!

Hemen hemen güncellik kadar önemli olan bir diğer backlink kıstası, link alınacak internet sitesinin alan adı yaşı oluyor. Henüz yeni olan bir web sitesinden tanıtım yazısı almak veya footer link almak, beklenen etkiyi göstermeyecektir.

Domain tescil süresi!

Her ne kadar birçok defa dikkat edilmese de, alınacak web sitesinin domain yaşı da büyük önem taşıyor.

Bu bağlamda, link alınacak zamandan itibaren en az iki veya üç yıl sonrasına kadar alan adı tescili bulunmasına dikkat etmek gerekiyor.

Özgün içerek-haber!

Tanıtım yazısı alınacak internet sitesinin, en az güncelliği ve alan adı yaşı kadar özgünlüğü de büyük önem taşıyor. Hem Google hem de diğer arama motorları tarafında kopya içerik kullanılması, en önemli site değerlerini etkileyen maddeler arasında yer alıyor. Bu bağlamda, backlink alınacak web sitesinin de özgün içerik veya haber yayınlama durumu mutlaka kontrol edilmeli.

Moz spam skoru!

Google’ın PR yani Page Rank sistemini kapalı hale getirmesi, moz skorlarının önemini artırmış oldu. Tanıtım yazısı alınmadan önce de, backlink alınacak internet sitesinin moz spam skoruna dikkat edilmesi gerekiyor. Bu noktada, backlink alınacak internet sitesinin moz spam skorunun en yüksek üç veya dört olmasına dikkat edilmeli. En iyi durum ise, tanıtım yazısı veya footer link alınacak internet sitesinin, moz spam skorunun bir veya hiç olmamasıdır.

Öte yandan moz spam skor değerinin, hangi sebeplerden dolayı artış gösterdiğine de detaylı olarak bakmak gerekiyor.

İçerik-haber sayısı!

Backlink alırken dikkat edilmesi gerekenler listesi kapsamında, internet sitesinin haber veya içerik sayısı da önemli bir yere sahip. Tanıtım yazısı veya footer olarak backlink alınacak web sitesinin, arama motorları tarafında en az 10 bin indeks sayısına ulaşmış olasına dikkat etmek gerekiyor.

Backlink sayısı!

Bir diğer önemli madde de, sizden önce link alınacak web sitesinin ne kadar backlink çıkışı verdiğidir. Google ve diğer arama motorları, tanıtım yazısı veya footer yoluyla alınan backlinklerin, site içeriğinin önüne geçecek kadar çok olması, alınan linkin değerlini düşürecektir.

Footer konusunda ek bir açıklama yapmak gerekirse, bu bölümden alınan linkler, söz konusu web sitesinin tüm sayfalarında görünmeye başlamış olacaktır.

Dolayısıyla indeks sayısı, bu konuda farklı anlamlar da taşımaktadır. Daha fazla index sayısı, bu konuda olumlu etki oluşturabilir. Lakin tüm konuda olduğu gibi bu konuda da tüm kıstasın, sadece sayı ile karşılanmasının doğru olmadığını belirtmek gerekiyor.

En doğru tercihi yapabilmek için, birçok kriteri yerine getiren web siteleri dikkate alınmalıdır.

Tüm bu detaylar ile beraber web sitesi geliştirirken dış bağlantıların hangi aracılarla geliştirilmesi gerektiği konusunda en azından bazı detayları rehber olarak kullanmak mümkün hale gelecektir.

Her gene gün “Google arama algoritması ne kadar başarılı?” sorusu doğrultusunda çalışmalar yapılıyor olsa da webmaster’lar tarafından farklı yaklaşımlar da bu doğrultuda gerçekleştiriliyor.

2 Yorum

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here