Avrupa’da İlk 5G’yi San Marino Kullanacak!

5G mobil iletişim teknolojisi ile ilgili çalışmalar devam ederken, öyle görünüyor ki Avrupa'da ilk kullanıma başlanacak yer San Marino olacak!

Avrupa'da İlk 5G'yi San Marino kullanacak

5G mobil iletişim teknolojisi ile ilgili yapılan çalışmalar, yavaş yavaş meyve vermeye hazırlanıyor.

Bu bağlamda yeni gelen bir bilgiye San Marino bölgesinde 5G kullanımı için gerekli çalışmalara başlandı ve altyapı üzerinde planlamalar sürüyor.

Avrupa’da ilk 5G’ye geçen San Marino olacak!

Avrupa'da İlk 5G'yi San Marino kullanacak
San Marino’dan bir kare!

5G teknolojisi için gelen ilk tahminler, 2020 yılında kullanılmaya başlanacağı yönündeydi.Sonrasında ise yapılan çalışmalardan elde edilen neticeler ile bu tahminler, 2019 yılının ilk çeyreğine kadar geriye çekildi. Geçtiğimiz dönemlerde de Donald Trump’ın GSM operatörlerleri ile 5G toplantısı ile ilgili bilgiler gündeme gelmişti.

Birleşik Devletler ve Uzak Doğu’da ilk örnekleri görülmeye başlanacak olan 5G’nin, Avrupa’da ise ilk örnekleri, San Marino’da görülmeye başlanacak.

Açıklanan bilgilere göre San Marino Hükümeti’nin Telecom Italia ile yaptığı anlaşma ile birlikte, 2018 yılında San Marino’da 5G testleri başlamış olacak. İlk etapta belirli bölgelere kurulacak olan küçük hücreli 10 farklı 5G anteni, bölgedeki 5G varlığını oluşturacak.

Avrupa'da İlk 5G'yi San Marino kullanacak

Fiber optik kablolar ile beslenecek olan bu 5G antenleri, en nihayetinde Avrupa’daki ilk 5G kullanım örneklerinin, San Marino ile hayata geçmesine vesile olacak.

Lakin aktarılanlara göre son tüketicinin geneline yayılan 5G mobil iletişimin kurulması, 2019 yılından önce gerçekleşmiş olmayacak.

Güney Avrupa’daki İtalya Yarımadası’nda bulunan San Marino Cumhuriyeti’nin 5G konusundaki en büyük avantajı ise, nüfusu ve dolayısıyla 5G kullanacak olan kişi sayısı oluyor.

Zira 2015 verilerine göre San Marino Cumhuriyeti’nin nüfusu, 32 bin seviyesinin hemen altında yer alıyor.

Son olarak belirtmek gerekirse 5G’nin aktik olması ile beraber, mobil internet kapasitesinin 4G’ye nazaran 100 kat artış göstermesi bekleniyor.

Bununla beraber ciddi bir düşüş yaşayacak olan ping süreleri hem nesnelerin interneti hem VR yani sanal gerçeklik hem de AR yani artırılmış gerçeklik çalışmalarına hız kazandıracak ve farklı kullanım alanlarına imkan sunacak.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here