nasa astronot

Astronotlar üzerinde yapılan çalışmalara bir yenisi daha eklenmiş oldu. Bir süredir uzayda uzun süre geçiren astronotlar üzerinde devam eden çalışmaların sonucuna göre, sıfır yerçekiminde insan beyni fiziki olarak yer değiştirme eğilimine geçiyor olabilir.

Uzayda uzun süre geçiren astronotların beyni yukarı doğru kayıyor!

New England Journal of Medicine tarafından incelenen NASA astronotlarının MRI sonuçları, ilginç detayları da ortaya çıkarmış oldu. NASA’nın uzay görevlerinde yer alan 16 ve ISS yani Uluslararası Uzay İstasyonun’da birkaç ay geçiren 18 astronotun MRI taramalarını analiz eden bilim insanları, beynin sıfır yerçekimi ortamındaki davranışı ile ilgili dikkat çeken bir keşif gerçekleştirdiler. Yapılan açıklamaya göre sıfır yerçekimi ortamında beyin, yukarı doğru bir kayma gerçekleştiriyor ve bu süreçte kafatası içerisinde boşluk, koruyucu sıvılar ile doluyor.

astronotların beyni

Yapılan analizde de net olarak ortaya çıkan astronotlarının beyninin kafatasının yukarı yönünde hareket etmiş olması, sıfır yerçekiminde kalan insan bedeninin uzun sürelerde nasıl sonuçlar ortaya çıkardığı ile ilgili çalışmalara bir yeni konu başlığı daha eklemiş oldu.

NASA’nın uzay görevleri sırasında astronotların sıkça yakındığı başlarında hissettikleri basınç, yeni çalışmaların sonuçlar ile örtüşüyor olabilir.

NASA, bu konu ile ilgili daha fazla çalışma yapılmasını istiyor!

Sıfır yerçekiminde uzun süre geçiren insanların birtakım kas ve iskelet sistemi sorunları ile karşı karşıya kaldığı biliniyordu. Ancak beyin için ortaya çıkan bu yeni sonuç, beraberinde çok farklı problemleri de getiriyor olabilir. Özellikle önümüzdeki yıllarda yapılması planlanan uzun süreli Ay ve Mars görevleri öncesinde bu konu ile ilgili çok daha detaylı çalışma yapılması bekleniyor. Ayrıca NASA’nın derin uzay görevlerinde yer alacak astronotları için de bu çalışmalar çok önemli olacak.

Tabii ki şu an için yapılan bu araştırmanın sonucu, kesinlik sunmuyor. Bu bağlamda çok daha fazla araştırma yapılması gerekliliği ortaya çıkmış oluyor. İlerleyen dönemlerde yapılan çalışmaların yeni sonuçlarını, Haber Tekno bilim haberleri kapsamında aktarmaya devam ediyor olacağız.

Bu konularla ilgili olarak daha önce de NASA’nın ikiz astronotlar üzerinde yaptığı çalışmalar ve uzaydaki radyasyonun kalp krizine neden olabileceği ile ilgili araştırmalar, bilim gündeminde büyük bir yer etmişti.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here