Astrobotic Uzay Uçuşu İçin Hazır!

Özel Uzay Ajansı Astrobotic, Peregrine adı verilen aracı ile uzay uçuşu yapacak. Planlar aracın Ay yüzeyine gönderilmesi yönünde! İşte detaylar!

uzay-ucusu

Uzay uçuşu hazır olan Astrobotic, Ay’a ilk kez adım atacak. Firmanın, Ay’ın yüzeyine fazlaca yük taşıyacak şekilde tasarlanmış olan aracı Peregrine, United Launch Alliance tarafından 2019 yılında üretilecek Atlas V roketinin üzerine çıkacak. Roket Dünya’nın yörüngesine yükleri taşıyacak ve Peregrine de geri kalan yolculuğu tamamlayacak yani Ay’a gidecek.

Aslında bu plan Peregrine’in uydu ile gerçek bir yolculuğu paylaşması için yapılmış durumda. Uydu konuşlandırıldıktan sonra Atlas V Peregrine’in yörüngesine düşürülecek. Şu an için resmi olarak bir anlaşma yapılmadığı için Atlas V roketinde yer alacak olan ana yükün ne olacağı ya da görevin tam olarak ne zaman başlayacağı net değil.

uzay-ucusu

Bu uzay uçuşu Ay’ı Dünya’ya ulaştırmak için!

Astrobotic CEO’su olan John Thornton, amaçlarının Ay’ı Dünya’ya ulaştırmak olduğunu ifade ediyor. Bu gelişmenin de her uzay ajansının, her firmanın ve hatta kişilerin Ay yüzeyine yük göndermesini mümkün hale getireceğini ekliyor.

Bu uzay uçuşu ile Ay’a dünyanın dört bir yanındaki uzay ajansı ve organizasyonlarından en az 11 yük taşınacak. Meksika Ay yüzeyine ilk kez bir şey gönderirken, Asya’daki okul çocuklarının hayal ve umutları ile dolu bir zaman kapsülü de kargodaki yerini alacak. Hatta bu uçuş ile lazer iletişim sistemi bile götürülecek.

uzay-ucusu

Astrobotic Google Lunar X Ödülü’nden çekilmişti!

Aslında Peregrine Uluslararası bir yarışma olan Google Lunar X Ödülü’nde boy gösterecekti ancak firma zaman kısıtlamaları nedeni ile bu yarışmadan çekilmeyi tercih etti. Thornton da zaman kısıtlaması olduğu için yarışma yerine yüklerine ve işlerine odaklandıklarını ifade etti.

Astrobotic’in bu uzay uçuşu öncesinde yapması gereken pek çok şey var. Geçen ay Paris Hava Fuarı’nda Peregrine’in tam ölçekli prototipini açıklayan firma hala araç bileşenlerini geliştiriyor ve testler de sürüyor. Gelecek yıl aracın tasarımını tamamen gözden geçirmeyi düşünen firma başarılı olursa parçaların siparişi başlayacak ve uzay araçlarının inşası da bu şekilde başlamış olacak.

Apollo 11 Ay görevinin 50. yıldönümü olması nedeni ile firma 2019 son teslim tarihine yetişmeye çalışıyor. Thornton da bunun gelecek nesil Ay keşiflerini başlatmanın harika bir yolu olduğunu ifade ediyor.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here