General Atomics MQ-9 Reaper

Birleşik Devletler Hava Kuvvetleri USAF tarafından kullanılan askeri drone modeli MQ-9 Reaper‘ın dökümanlarının, dark web üzerinden satıldığına dair analizler yayınlandı. Bu analizlerin yayınlanması ile birlikte hem dark web hem de MQ-9 Reaper ile ilgili tartışmalar da başlamış oldu. Zira bu belgelerin hangi detayları kapsadığı, dark web üzerinden kim tarafından satıldığı ve daha da önemlisi bu belgeleri kimin sızdırdığı gibi sorular, oldukça önemli cevaplar bir araya getiriyor.

Birleşik Devletler’in MQ-9 Reaper drone belgeleri, dark web üzerinden satıldı!

Bağımsı bir araştırma şirketi tarafından gündeme getirilen bu detaylar ile birlikte, daha önce de belirtildiği gibi çeşitli tartışmaların da fitili ateşlenmiş oldu. Öncelikle MQ-9 Reaper konusunda bazı detayları aktarmak gerekirse, USAF yani Amerikan Hava Kuvvetleri tarafından aktif bir şekilde kullanılan bu drone modeliGeneral Atomics Aeronautical Systems tarafından geliştiriliyor ve ayrıca İngiltere Kraliyet Donanması tarafından da kullanılıyor.

General Atomics MQ-9 Reaper

Özel görevlerde kullanılan bu askeri insansız hava aracı, tahmin edilebileceği gibi özellikleri ve tasarımı gizli tutulan hava araçları arasında yer alıyor. Dark web üzerinden satılan belgelerle ilgili de bir açıklama geldi. Recorded Future firması tarafından yapılan açıklamaya göre bahsi geçen bu dökümanlar, gerçek dökümanlar ile yüzde 100 örtüşüyor. Yani sahte belgelerin satılmış olma ihtimali bulunmuyor.

General Atomics MQ-9 Reaper Belgeleri

2030 yılına kadar aktif görevde kullanılmasına devam edilecek olan söz konusu bu silahlı İHA’nın belgelerinin nasıl ele geçirildiği ve kim veya kimler tarafından nasıl satın alındığına ilişkin de herhangi bir bilgi bulunmuyor. Aslında internetin karanlık yüzü olarak bilinen dark web’de, bu ve buna benzer çeşitli haberlere rastlamak mümkün oluyor. Ancak askeri standartlarda ve halen daha aktif kullanılan bir İHA’nın gerçek belgelerinin satıldığı gerçeği, sık sık rastlanan bir gelişmeden çok daha ötede.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here