Apple’ın Yeni Kampüsü Hakkında İnanılmaz Detaylar!

Apple’ın yeni kampüsü şüphesiz ki medyada büyük bir yer ediniyor. İşte uzay gemisine benzer bir yapı olan bu kampüs hakkında dikkat çekenler!

apple-in-yeni-kampusu

Daha önce Apple’ın yeni bir kampüs inşa edeceğine dair birçok haber çıkmıştı ve Steve Jobs bu kampüsün dünyadaki en iyi iş yeri olmasını istediğini belirtmişti. Üzerinden birkaç yıl geçtikten sonra Jobs’ın bu dileği gerçekleşti ve Apple, California’nın Cupertino şehrinde bulunan mükemmel bir kampüse kavuşmaya hazırlanıyor. Söz konusu bu uzay gemisi benzeri kampüs 2017 yılından önce açılmayacak ancan şimdiden birçok bilgi edinilmiş durumda. İşte Apple’ın yeni kampüsü hakkında dikkat çeken detaylar!

Apple’ın yeni kampüsü London Square’e benzetilmiş!

Apple’ın yeni kampüsü London Square’e benzetilmiş. Bilindiği üzere burada evler parkla çevrilmiş durumda ve bölgeye son derece doğal bir görüntü hakim. Yani bu kampüsün kesinlikle can sıkıcı olmayacağını aksine huzur verici olacağını söylemek mümkün.

Aslında çember şeklinde olan bina ilk başta plana dahil edilmemiş. İlk başta kampüsün bu kadar büyük olması da planlanmamış ancak zamanla proje gelişmiş ve fikirler artmış. Böylece ortaya devasa ve son derece ilgi çekici bir proje çıkmış.

apple-in-yeni-kampusu

Kampüs 12.000 çalışana ev sahipliği yapacak!

Yaklaşık olarak 2.8 milyon metrekarelik bir alana kurulmuş olan Apple’ın yeni kampüsü tamamen camdan oluşan bir çember şeklinde bir binaya sahip. Bu binada tam tamına 12.000 çalışan iş imkanı bulacak ve bu oldukça fazla bir rakam.

Duvarlar dünyanın en büyük kavisli camlarından oluşacak!

Söz konusu bina tamamen camdan olacak ve kavisli camlar dışarıyı rahatça izleyebilme imkanı sunacak. Yani çalışanlar dışarıdaki bahçeleri ve diğer tüm yeşillikleri rahatça izleyebilecek. Binanın inşası bittiğinde toplamda 3.000’den fazla kavisli cam yerleştirilmiş olacak.apple-in-yeni-kampusu

Kampüsün % 80’i yeşil alan olacak!

Yaklaşık 7.000 adet ağacın dikileceği bu kampüsün % 80’i yeşilliklerden oluşacak. Kuru havayı önlemek ve oksijen düzeyini en üst seviyeye çıkarmak isteyen Apple yeni kampüsü ile oyunu çevrecilikten yana kullanmış olacak.

Binada 1.000 kişi kapasiteli yeraltı toplantı odası olacak!

Yaklaşık 120.000 metrekarelik bir alana inşa edilecek olan yer altı toplantı odası 1.000 kişi kapasiteli olacak. Burada sık sık Apple etkinlikleri düzenlenecek ve toplantılar için de mükemmel bir alan yaratılmış olacak. Bu devasa toplantı odasında lobi de yer alacak.

apple-in-yeni-kampusu

Yenilenebilir enerji de göz ardı edilmemiş!

Apple’ın yeni kampüsü % 100 yenilenebilir enerji ile çalışacak. Bu enerjilere biyoyakıtlar ve güneş enerjisi de dahil olacak. Kampüs içerisinde 700.000 adet güneş enerjisi paneli yer alacak. Apple bu anlamda da çevreciliğini ispat etmeyi başarmış gibi görünüyor.

Doğal vantilatör sistemi bile var!

Apple ayrıca doğal vantilatör sistemleri ile hem yaz hem de kış aylarında havanın en iyi şekilde ayarlanmasını sağlamayı hedeflemiş. Üstelik bu sistem gaz emisyonunda sıfır yükselme yaratacak. Gerçekten de Apple bu anlamda büyük işler başarmış diyebiliriz.

Dillerden düşmeyen ve düşmeyecek olan bu uzay gemisi benzeri Apple kampüsü, kesinlikle söylenenlerin hakkını veriyor. 2017 yılı içerisinde aktifleşeceği söylenen bu kampüsün daha ne gibi sürprizler getireceğini bilemiyoruz. Bakalım zaman bizlere neler gösterecek?

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here