Apple Yenilikçiliğe Daha Az Bütçe Ayırıyor!

Apple ar-ge

Apple’ın yenilikçilik konusunda yeteri kadar yatırım yapmaktan geri durduğuna ilişkin analizler paylaşıldı. Buna göre Apple, kendisinden beklenenden çok daha az bir bütçe ile yenilikçilik üzerinde geliştirmelere dahil oluyor.

Apple’ında araştırma bütçesi beklenenden daha aşağıda!

Bernstein analistleri arasında yer alan Toni Sacconaghi, geçtiğimiz günlerde Apple’ın araştırma ge geliştirme yani kısaca Ar-Ge harcamaları ile ilgili detaylı bilgileri paylaştı. Paylaşılan bilgilere göre hem analistin hem de bu seviyedeki bir firmanın Ar-Ge bütçesi, beklenenin altında kalıyor.

Buna göre firma, geçtiğimiz yıl araştırma ve geliştirme faaliyetlerine 12,7 milyar dolar gibi bir bütçe ayırmış durumda. Her ne kadar 13 milyar dolar seviyesine yakın olan bu bütçe oldukça fazla gibi görünse de Apple gibi dev firmalar için aslında beklentilerin altında kalıyor.

Bununla birlikte Birleşik Devletler’in en büyük teknoloji şirketleri arasında yer almasına karşın Ar-Ge harcamaları, ilk 10 listesinde altıncı sırada yer alıyor. Şu an için listenin ilk 10 sırasında kimin yer aldığına ilişkin ise net bir bilgi verilmiyor.

Son dönemlerde Apple’ın patentleri ile ilgili haberleri nispeten azalmış olması ve daha çok bünyesine yeni firmalar katma eğilimi gösterdiği düşünüldüğünde, farklı bir stratejinin benimsenip benimsenmediği de merak konusu oluyor.

Bununla birlikte firmanın, nakit akışını kontrol atında tutmak gibi bir hedefi de olabileceği tahminin yapmak mümkün. İlerleyen yıllarda Apple Ar-Ge konusunda nasıl adımlar atacak bilinmiyor ancak şu an rakiplerinin geride olduğu da aşikar.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here