Apple, iPhone modellerindeki ekran teknolojisini değiştiriyor. Firmanın Asyalı tedarikçileri ise on milyonlarca ekran üretmek için büyük kontratları kazanmaya çalışıyor ve bükülebilir ekran teknolojisi için son derece büyük bir rekabet içerisinde.

Apple hakkındaki yakın tarihli söylentiler her ne kadar cihazlarda OLED ekran kullanılacağı yönünde olsa da yeni nesil ekranların esnek sıvı kristal ekran paneli teknolojisi kapsamında üretileceği söyleniyor. Aslında yayılan bilgilere göre Apple yeni nesil iPhone modelleri için yeni bükülebilir LCD teknolojisini kullanmayı düşünüyor.

Bükülebilir LCD teknolojisi, tıpkı Samsung Galaxy Edge serisinde olduğu gibi telefonun kenarlarının bükülüp eğilmesini sağlayacak nitelikte. Apple da bu yepyeni dizaynı gelecek modelleri üzerinde kullanmak istiyor. Ancak bu teknoloji cam gerektiren LCD ekranlarda ne yazık ki mümkün değil.

iPhone 8 ve sonrası için bükülebilir ekran!

Apple’ın önümüzdeki sonbaharda OLED ekranı merkezileştirdiği ve yeniden tasarlanmış bir iPhone tanıtması bekleniyor. Analistlerden ve medyadan yayılan söylentilere göre yeni iPhone modeli ince çerçeveler, kablosuz şarj özelliği ve ekranın altında yer alan bir parmak izi sensörü ile birlikte gelecek.

Samsung bu yılın başında Apple’ın OLED tedarikçisi olma kontratını kazandı ancak Japan Display de dahil olmak üzere Samsung’un rakipleri hala 2018 yılı ve sonrasında Apple’ın tedarikçisi olabilmek için savaşmaya devam ediyor. Bu durum bükülebilir ekran üretimi için de geçerli.

Japan Display’in yanı sıra Foxconn’un yan kuruluşu olan Sharp firması da iPhone ekranları için yarışan isimler arasında. Foxconn’un başkanı bu haftanın başlarında bir görüntüleme tesisi kurmaktan bahsederken Sharp CEO’su da Apple’ın ekranları hususundaki sıkıntılarını dile getirdi.

“Apple’ın OLED ekranlı iPhone modelleri ile başarıyı yakalayıp yakalayamayacağını bilmiyoruz ancak Apple bu yolda yürümeye cesaret edemezse hiçbir yenilik olmayacak. Bu durum bir kriz bile olsa yine de fırsat olarak değerlendirilebilir.” sözleri de Sharp’ın başkanı Tai-Jeng-Wu’nun Kasım ayında yaptığı bir konuşmaya ait.

 


Ayrıca bakınız:

En son iPhone 8 haberleri

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here