Apple Watch Ion-X Ekranı Ne Kadar Dayanıklı?

Daha öncelerde iPhone 6 ile kullanılacağı öne sürülen Safir ekran kaplaması, iPhone 6 ile kullanılmadı ve beklentilerde iPhone 6S modeli üzerine kaydı. Buna karşın Apple, Apple Watch modelinde çizilmelere karşı dayanıklı olduğunu iddia ettiği Ion-X isimli ekran kaplama teknolojisin kullanmayı tercih etti. Daha önce iPhone 6 ekranında olduğu gibi Apple Watch Ion-X ekranı da çizilmelere karşı test edildi.

UnboxTherapy isimli Youtube kanalının kurucusu Lewis tarafından temin edilen Apple Watch Ion-X ekranlar, çeşitli materyallerle çizilmeye karşı olan dayanıklılığı test edildi. Test için ise anahtar, bıçak, zımpara ve taşlı kâğıt kullanan Lewis, anahtar ve bıçak ile uyguladığı ağır denemelere rağmen Ion-X ekranı çizmeyi başaramadı.

Ancak tahmin edilebileceği üzere zımpara ve taşlı kâğıt noktasında ise, Apple Watch un Ion-x ekranı çizilmenin önüne geçilmedi. Lakin takdir edileceği üzere günlük yaşamda zımpara ile ekran denemesi yapılması ihtimali pek olası değil. Anahtar ve benzeri sivri metal cisimlerle aynı cepte yer alan akıllı cihazlar ise daha olası. Bu noktada Apple Watch ve Iox-x ekranı, geçer puan elde etmeyi başarıyor.

Ion-x ekran teknolojisinin iPhone 6S olarak isimlendirileceği öngörülen yeni nesil iPhone ürünü ile kullanılıp kullanılmayacağı ise henüz bilinmiyor. Bu nokta da ki iddialar hala Safir ekran yönünde. Zira Apple ve diğer birçok firma neredeyse çizilmez olarak anılan Safir ekran kaplamasını, arka kamera koruması için tercih etmekteler.

Söz konusu Apple Watch Ion-X ekran çizilme test videosunu, aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.

 

Paylaş
Eren Ertem

1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır.

Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.