Apple Watch Ekran Kalitesi “Mükemmel” Olarak Değerlendirildi!

Apple Watch Sport ve Apple Watch modellerinde kullanılan esnek OLED ekran ile Apple’ ın, iPhone için kullandığı IPS Retina Ekran teknolojisi ile elde ettiği başarılı sonuçları yansıtıp yansıtmadığı sorusu Displaymate Technologies firması tarafından cevaplanmış oldu.

Apple Watch modellerinin teslimatlarına başlamasının ardından birçok merak edilen sorunun cevabıda gün yüzüne çıkmaya başlamıştı. Bu noktada benzer testlerle adından sıkça söz ettiren Displaymate şirketi, Apple Watch ekran teknolojisini çeşitli konu başlıklarının altında test etti ve dahası iPhone 6 ekran sonuçlarıyla da karşılaştırdı. Söz konusu konu başlıkları arasında renk doğruluğu, yansıma oranları, ortam ışığına göre parlaklık değerleri ve kontrast aralıkları gibi değerlendirme ölçütleri yer alıyor.

Apple Watch Ekran Kalitesi “Mükemmel” Olarak Değerlendirildi! - habertekno.com - teknoloji haberleri - habertekno (2)

iPhone 6 ekranı ile de bire bir bu başlıklar altında karşılaştırılan Apple Watch OLED ekranı, raporda yer alan açıklamaya göre hemen hemen IPS Retina Ekran ile aynı başarılı sonuçları vermeyi başarıyor. Büyük ekranlar ile boy ölçüşebilecek yeteneğe sahip olduğu vurgulanan Apple Watch ekranının, tek dezavantajlı olduğu nokta ise yansıma kategorisinde kendini gösteriyor.

Bilindiği gibi Apple Watch Sport modelinde Ion-x ekran kaplaması kullanılırken, Apple Watch modelinde ise safir kristal kaplama kullanılıyor. Bu fark dayanıklılık konusunda çok büyük farklılık gösteriyor olsa da anlaşılan o ki aynı fark yansıma konusunda da zıt yönde kendini göstermiş. Şöyle ki yapılan yansıma testlerinin sonucu safir kristal ekranın birkaç adım daha geride olduğu yönünde kendini göstermiş.

Genel olarak yayınlanan raporun değerlendirmesi “Excellent” yani “Mükemmel” olarak sonuçlanmış. Yansıma noktasında ise Apple’ ın herhangi bir iyileştirmeye yönelik adım atıp atmayacağı ise merak konusu. Zira yeni nesil iPhone modeli olacağı düşünülen iPhone 6S ile Apple Watch modeliyle benzer şekilde safir kristal ekran kaplaması kullanılacağı tahmin ediliyor.

Paylaş
Eren Ertem
1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır. Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.