Apple VR Kaskı Patentlendi!

Apple'ın sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik çalışmaları somutlaşmaya başlıyor. Son olarak Apple VR kaskı patenti alınmış oldu!

Apple VR Kaskı

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus tanıtımından önceki kısa dönemden ve tanıtımdan sonra, Apple’ın sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik ürünleri ile ilgili açıklamalar ve patent bilgileri gelmeye başlamıştı. Tanıtımdan sonra ise Apple VR ve Apple AR ile ilgili daha detaylı bilgiler ortaya çıkmaya başladı.

Apple VR kaskı için patent alındı!

Apple’ın aldığı yeni bir patent ile birlikte, Apple VR kaskı olacağı ve bu kaskın yapısı ile ilgili akıllardaki sorular, üstü kapalı olarak cevaplanmış oldu.

Apple VR kaskı patentinin detaylarına göre Apple, rakiplerinin sanal gerçeklik çözümleri gibi iPhone modeli ile birlikte çalışan bir VR kaskı üzerinde çalışmalar sürdürüyor.

Apple VR Kaskı

Patent detaylarında Apple VR kaskı üzerinde lens, dokunmatik ekran, yakınlık sensörü ve aralarında home butonunun da yer aldığı birtakım tuş yer alıyor.

Apple VR Kaskı

Dikkat çeken detaylar arasında ise, Apple VR kaskı ile iPhone’un kullanıldığı sırada, ses çıkışının iPhone üzerinden sağalanacak olduğu yer aldı.

Apple VR Kaskı

Şu an için, ne bir sızıntı ne de doğrudan Apple VR kaskı ve Apple AR kaskı için bir açıklama yapılmış değil. Ancak, beklentilere göre Apple, iPhone’un 10. yılı ile birlikte 2017 ekim ayında yeni sanal gerçeklik veya artırılmış gerçeklik ürünlerini görücüye çıkartabilir.

Paylaş
Eren Ertem

1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır.

Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.