Apple ve Samsung’un Patent Davası Devam Ediyor!

Apple ve Samsung arasında yıllardır devam eden patent davası hala bitmiş değil. Peki, bu patent savaşında yeni gelişmeler ne yönde?

Apple ve Samsung Patent Davası

Yuvarlatılmış köşelere sahip olan telefonun kime ait olduğuna dair olan Apple ve Samsung arasındaki patent davası yeni bir duruşma ile devam edecek. Aslında davada 2012 yılında Samsung’un Apple’a 1 milyon doların üzerinde tazminat ödemesi kararlaştırılmıştı. Bu rakam yıllar içinde Samsung’un avukatlarının mücadelesi ile 400 milyon dolara kadar çekilmişti. Ancak Samsung mücadeleyi sürdürmeye devam ediyor. İki dev rakip bir kez daha mahkemede karşı karşıya gelecek ve söz konusu rakam tekrar değerlendirilecek.

Şu anda duruşma tarihinin belirlenmesi için 25 Ekim’e kadar zaman var ve iki firmanın mahkemeye çıkma ihtimalinin %30 olduğu söyleniyor. Aslında her iki taraf da kolay kolay pes edecek gibi görünmüyor ancak ortak savaşmaları gereken bir rakipleri (Qualcomm) olduğunu da unutmamak gerek.

Patent davası hesaplaması nasıl olacak?

Apple ve Samsung Patent Davası

Duruşmanın devam edeceğini düşünecek olursak akıllardaki en büyük soru bu tarz davalarda tazminatın nasıl hesaplandığı. Bu hesaplama, Samsung’un patent ihlali yaptığı cep telefonlarından elde ettiği toplam kâra göre mi yoksa bu kârın yüzdesine göre mi hesaplanacak henüz bilinmiyor. Yüksek Mahkeme toplam kâra dayalı hesaplamanın haksız olduğuna karar vermiş olsa da iki taraf şu anda kendilerini baştan savunmak zorunda. Bakalım bu kez sonuç ne olacak?

Hatırlatmak gerekirse daha önce de Samsung’un Apple’a 120 milyon dolar ödemesi ile ilgili bir mahkeme kararı gündeme gelmişti.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here