Apple’ın Üretim Ortağı TSMC iPhone Üretimlerini Aksatabilir!

işlemci silikon

TSMC’nin üretim sürecinde yaşadığı son problem, 2018 iPhone ve iPad modellerini aksatabilir. Bir süredir devam eden üretim sürecindeki sorunların ardından firma, halen daha bu konuda çalışmalar yapıyor. Hatırlatmak gerekirse kısa bir süre önce TSMC’nin bir fabrikasında bilgisayar virüsleri ile ilgili problem yaşanmış ve üretimler durdurulmuştu. Şimdi de hem mevcut hem de yeni nesil iPad, iPad Pro ve iPhone modellerinde gecikmeler olacağına dikkat çekiliyor.

TSMC’nin virüs sorunu, Apple’a pahalıya paylayabilir!

TSMC

Evvela hatırlatmak gerekirse bir süre önce TSMC tesislerine saldırı yapılmış ve bilgisayarlara virüs bulaştırıldığı yönünde bilgiler ortaya çıkmıştı. Bu olayın ardından hemen aksiyon alan firma, bir süre için bahsi geçen fabrikadaki tüm üretimleri durdurmuştu. Halen daha bu konu üzerinde detaylı çalışmalar yapıldığına ilişkin de bilgiler ortaya çıkmaya devam ediyor.

Uzun bir süredir Apple’ın A serisi işlemcilerini üretmek üzere işbirliği içerisinde olan firmada yaşanan bu aksaklık, Apple için ciddi bir problem haline gelebilir. A serisi işlemcileri taşıyan tüm iPad ve iPhone modelleri hesaba katıldığında, sevkiyatlar ile ilgili çeşitli sorunlar yaşanabileceğini belirtmek mümkün. Elbette ki Apple, bu tip sorunlardan mümkün olduğu kadar minimum düzeyde etkilenmek adına Samsung gibi farklı silikon işleme bantlarına sahip isimlerle de işbirliği sağlıyor. Ancak TSMC’nin de ciddi bir üretim hacmini Amerikalı firmaya ayırmış olması hesaba katıldığında ve yeni iPhone ve yeni iPad modellerinin A12 işlemcileri için ciddi bir stoklama çalışmasının mevcut olduğu düşünüldüğünde, şu an için olumsuz bir süreç ile karşı karşıya kalınabilir.

Söz konusu saldırıya maruz kalan tesisin üretim hacmi konusunda bir bilgi verilmiyor. Bununla beraber yeniden tam kapasite çalışmaların ne zaman başlayacağı hakkında da resmi bir açıklama mevcut değil. Bu konuda Tayvanlı şirketin ciddi uğraşlar verdiği belirtiliyor. Ancak eğer Apple’ın mevcut modelleri için şu anki stok durumları kritik seviyede ve tesisin üretim hacmi bilindiğinden çok daha yüksek ise önümüzdeki dönemlerde çeşitli aksaklıklar meydana gelmemesi için özel önlemler almak gerekecek. Şu an için her iki firma da stoklar üzerinde ciddi bir çalışma gerçekleştiriyor ve ilerleyen aylarda bu sorunun Apple’a nasıl bir etkisi olduğu yönünde analizler de ortaya çıkacaktır.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here