Apple True Tone Ekran Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Apple True Tone Ekran

Apple’ın son dönemlerde üstünde durduğu önemli yenilikler arasında yer alan True Tone ekran teknolojisi ile ilgili kullanıcılar tarafından merak edilen detaylar ortaya çıkmaya devam ediyor. Hem tam olarak ne işe yaradığı hem de genel anlamda nasıl bir performans sergilediği konusundaki bilinmesi gereken tüm detayları, bu haberimizde bir araya getirdik.

Apple’ın True Tone ekran teknolojisi nasıl çalışır?

Öncelikle belirtmek gerekirse bu yeni ekran teknolojisi, Apple tarafından ilk olarak 2016 yılında düzenlenen etkinlikteki yeni 9.7-inç iPad Pro modelleri ile birlikte duyuruldu. Daha sonralarında ise iPhone ve 2018 13-inç ve 15-inç MacBook Pro modelleri ile Mac tarafında da kullanılmaya devam etti.

Apple True Tone Ekran

Apple tarafından yapılan açıklamalara göre True Tone, ortamdaki ışığı analiz ederek, bu ışık ile birlikte en doğru renkleri yansıtmak için cihazlarındaki renk sıcaklığı üzerinde değişiklikler yapıyor. Ortamdaki ışığın renk sıcaklığını ölçen sensörler, bu sıcaklığa uyumlu en doğru renkleri ekran üzerinde kullanmaya çalışıyor. Beyaz dengesinde de önemli değişiklikler yapılıyor.

Bunlarla birlikte Apple tarafından iddia edilenlere göre hem renk doğallığı elde ediliyor iken hem de göz yorgunluğunu azaltmaya yardımcı oluyor.

Her ne kadar iOS 9.3 sürümü ile birlikte kullanılmaya başlanan Night Shift özelliği ile benzerlik gösteriyor gibi görünse de aslında tam manasıyla aynı olduğunu söylemek mümkün değil. Bununla beraber bu özellik için ek bir donanım ihtiyacı bulunuyor ki o da Apple’ın geliştirdiği 2 yeni 4 kanallı parlaklık ve renk sıcaklığı sensörü oluyor.

Apple True Tone Ekran

Tüm cihazlarda kullanılamıyor olmasının temel sebebi de bu yeni sensörün cihazda bulunması olarak açıklanabilir. Ambiyansı sürekli olarak tıpkı parlaklık gibi takip ederek, cihazların ekranındaki renk sıcaklık değerlerini de anlık olarak değiştiriyor. Dolayısıyla bu özelliğe dinamik bir özellik demek mümkündür.

Ne için kullanılıyor?

True Tone özelliğini kullanmak için temel olarak birkaç neden bulunuyor. Bu nedenlerden en önemlisi ise renkleri en doğru ve doğal bir biçimde görmek oluyor. Bilindiği gibi aslında projesyonel tasarımcılar, kendi ekranlarını ortam ışığına göre kalibre eder ve en gerçek rengi görmek için çalışmalar yaparlar.

Apple’ın yeni ekran teknolojisi ise bu kalibre işlemini kendi sensörleri ile dinamik bir biçimde gerçekleştiriyor. Dolayısıyla renkleri doğala yakın bir biçimde görmek isteyen kullanıcılar, bu özelliği aktif bir şekilde kullanmayı tercih ediyorlar. Buna ek olarak daha önce de açıklandığı üzere göz yorgunluğunun önüne geçmek ya da azaltmak için de iyi bir tercih olduğu, doğrudan Apple tarafından belirtiliyor.

Tüm bunların dışında “True Tone şarj yer mi?” diye merak ediyorsanız, bu konuda net bir cevap vermek mümkün olmazken, aslında batarya tüketimine bir miktar olumsuz etkisini olduğunu söylemek mümkün. Zira daha önce de belirtildiği gibi bu teknolojiyi hayata geçirmek için, 4 kanallı yeni bir algılayıcıya ihtiyaç duyuluyor.

Bu algılayıcının da fazladan enerji ihtiyacı olduğunu söylemek mümkün. Ancak bu fazladan ihtiyaç, fark edilmesi oldukça güç olacak bir biçimde azdır. Bilhassa da iPad ve MacBook Pro modellerindeki geniş kapasiteli bataryalar düşünüldüğünde, önemsenmemesi gereken detaylar arasında yer alabilir. Ancak ekran renklerinin dinamik olarak değişiyor olması, pil performansında olumsuz bir etki oluşturabilir. Bu konuda da birkaç farklı deneme yaparak mevcut cihazınızın nasıl etkilendiğini test etmeniz mümkündür. Ek olarak iPad ve iPhone batarya testi ile birlikte, pil performansınız hakkında da daha fazla bilgi alabilirsiniz.

True Tone özelliği hangi Apple ürünlerinde var?

iPhone modelleri

  • iPhone 8
  • iPhone 8 Plus
  • iPhone X

iPad modelleri

  • iPad Pro 9.7-inç
  • iPad Pro 10.5-inç
  • iPad Pro 12.9-inç 2017

Mac modelleri

  • 2018 13-inç MacBook Pro
  • 2018 15-inç MacBook Pro

Özet olarak Apple True Tone özelliği, temel olarak ortamın renk sıcaklığı ile ekranın renk sıcaklığını eşleştirmek için kullanılan bir teknoloji oluyor. Kullanım şekillerine göre bu özellik, destekleyen cihazların ekran ayarları sekmesi içerisinde aktif edilebiliyor ya da kapatılabiliyor. Dolayısıyla sizler de deneme yapabilir ve istediğiniz zaman kapatabilirsiniz.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here