Apple Shazam

Apple’ın Shazam’ı satın alma yolunda olduğu ve söz konusu bu satın alma işlemini tamamlamak üzere son adımları attığına ilişkin iddialar ortaya atıldı.

Apple, Shazam’ı satın alıyor!

Öncelikle kısa bir tanımlama yapmak gerekirse Shazam uygulaması, müzik tanımlama servisi sunan popüler bir mobil uygulama konumunda yer alıyor. Dinletilen müziği tanımlayan Shazam, detayları kullanıcıya iletiyor.

Shazam

2015 yılında bu yana Apple ile bir anlaşma yapan Shazam, tanımlanan müzikleri iTunes Store üzerinden satın alma saçeneği sunmaya başlamıştı. Bununla beraber Apple’ın dijital asistanı Siri üzerinden müzik tanımlamaları da Shazam aracılığı ile gerçekleştiriliyor.

İddia edilen bilgilere göre Apple, 400 milyon dolar karşılığında Shazam servisini satın almak üzere! Hem Android hem de iOS platformunda uzun süredir olmazsa olmaz mobil uygulamalar arasında yer alan Shazam, eğer bu iddialar gerçeği yansıtıyor ise Apple’ın çatısı altında yer almaya başlayacak.

Söz konusu satın alımdan sonra Shazam servisinin geleceği de büyük bir merak konusu oldu. Teknoloji olarak mı yoksa servisin daha fazla Apple ekosistemine dahil edilmesi amacıyla mı böyle bir satın alma girişimi olduğu konusunda net bilgiler mevcut değil. Bu konuda yaşanan gelişmeleri Apple haberleri kapsamında aktarmaya devam ediyor olacağız.

Son olarak belirtmek gerekirse Shazam’ın 2016 yılında 54 milyon dolar gelir elde ettiği ve bu gelirlerin, bir önceki yıla kıyasla 5,3 milyon dolar daha az olduğu belirtiliyor.

Güncelleme: Apple Shazam’ı satın aldığını resmi olarak duyurdu!

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here