Apple, Qualcomm Modemlerine Veda Edebilir!

Apple'ın kendi modemleri üzerinde çalışma yaptığı ve sonraki iPhone modellerinde Qualcomm modemlerini tercih etmeyeceği konuşulmaya başladı!

apple modem

Apple ile Qualcomm arasındaki işbirliğinin, 2018 yılında son bulmaya başlayacağı ile ilgili yeni bilgiler geldi. Öyle görünüyor ki Apple, üretim dışındaki tüm bileşenlerinin, tamamıyla kendi taraflarınca geliştirilmesini planlıyor.

Apple, kendi modem yongasını geliştiriyor!

Bir yandan Apple’ın kendi OLED panelini üretmesi için yaptığı çalışmalar gündeme gelirken, şimdi de kendi modemleri üzerinde yaptığı çalışmaların detayları kendini belli etmiş oldu. Üstelik 2018 yılında duyurulacak olan yeni iPhone modellerinde bu modemlerin kullanılacağı düşünülüyor. Kısaca belirtmek gerekirse Apple, şu an iPhone modellerinde kullandığı modem yongalarını, Intel ve Qualcomm tarafından temin ediyor ve devre kartına entegre ediyor. Hatta bir dönem iPhone 7 modelinde Intel LTE modemi kullanılacağı ifade ediliyordu ve Qualcomm’dan uzaklaşılacağı belirtiliyordu.

apple ve qualcomm

Yeni ortaya çıkan raporlara göre Apple, bu süreçte Qualcomm ve Intel tarafından destek almak yerine, kendi modemini üretme konusunda çalışmalara başlamış durumda. Her ne kadar Apple, kendi modemini üretebilecek donanıma ve iş gücüne sahip olsa da söz konusu patent olduğunda, olaylar nasıl gelişecek büyük bir merak konusu oldu.

Zira Qualcomm, bilhassa da mobil tarafta birçok farklı patenti elinde tutuyor. Bu sebeple birçok farklı üretici de doğrudan Qualcomm ile işbirliği kurarak patent sorunlarının da önüne geçmeyi başarıyor. Apple’ın kendi modemini üretmesi söz konusu olduğunda, daha önce de belirtildiği gibi başta patent olmak üzere birçok farklı konudaki sorunların nasıl aşılacağı büyük bir merak konusu olmuş durumda.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here