Apple ve Qualcomm Davasının Asıl Nedeni ne?

Apple ve Qualcomm arasındaki dava yeniden gündeme geldi. Peki, Apple ve Qualcomm davasının asıl nedeni ne? İşte detaylar!

Apple ve Qualcomm Davası

Apple ve Qualcomm arasındaki dava, kısa bir süre önce yeniden alevlenmiş oldu. Qualcomm tarafından Apple’a açılan söz konusu bu dava, bir yandan da Intel tarafını ilgilendiriyor. Peki, Qualcomm’un Apple’a açtığı davanın temel nedeni ne?

Qualcomm, Apple’ı bilgi paylaştığı için suçluyor!

Öncelikle belirtmek gerekirse Apple, Qualcomm ile bazı bileşenler için işbirliği içerisinde ve çeşitli iPhone ve iPad modellerinde Qualcomm’un bileşenlerini kullanıyor. Söz konusu davanın temel çıkış noktası da tam da bu noktada kendini gösteriyor.

Elde edilen bilgilere göre Qualcomm, söz konusu bu bileşen kullanımı için Apple ile çeşitli bilgiler paylaşıyor. İddia edilenlere göre ise Apple, üstü kapalı olarak belirtilen Intel ile bu bilgileri izinsiz paylaşıyor.

Apple ve Qualcomm Davası

Qualcomm’un iddia ettiği bu durum, kısaca Apple’ın Intel’e izinsiz olarak Qualcomm’un bilgilerini aktarması ile özetleniyor. Ancak bu olay, Apple tarafından da çeşitli noktalarda mecburi olarak değerlendiriyor.

Apple, bilgi paylaşımı için mecburi bir durum savunmasını yapıyor!

Apple, kendisine yöneltilen bu durumu elzem bir sebebe dayandırıyor. Yapılan savunmaya göre Apple, Qualcomm ve Intel tarafından temin ettiği bileşenleri, kendi cihazlarında kullanmak ve özelleştirmek için çeşitli bilgileri Intel’e de belirtmek zorunda kalıyor. Zira yapılacak özelleştirmeler ve bileşenlerin birbiri ile sorunsuz kullanılabilmesi için karşılıklı olarak bazı bilgilerin paylaşılması gerekiyor.

Qualcomm’un iddiası ve Apple’ın bu açıklaması, şu an mahkeme salonlarına taşınmaya başlayacak. Kimin haklı olduğu kararını ise mahkeme sonuçları ortaya koymuş olacak. Buna ek olarak Apple, Qualcomm ile işbirliği sonlandırmaya başlayacak gibi örünüyor. Zira kısa bir süre önce gelen bilgilere göre Apple, kendi modemi üzerinde çalışmalar yapıyor.

Paylaş
Eren Ertem
1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır. Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.