Apple Product RED Nedir? Kırmızı Apple Ürünleri Hakkında Detaylar!

Apple Product RED

Apple Product RED, son dönemlerde Apple’ın en çok dikkat çeken projeleri arasında yer almaya başladı. Kırmızı iPhone yani iPhone Product RED ile birlikte çok daha popüler bir hale gelen Apple RED projesi, aslında yeni renk seçeneği sunmaktan çok daha farklı bir amaca hizmet ediyor. Apple Product RED, Apple’ın üstlendiği sosyal sorumluluk projeleri arasında da kendine yer buluyor.

Apple (PRODUCT) RED ne anlama geliyor?

Product RED projesi, aslında AIDS ile mücadele kapsamında yer alan bir projedir.

Apple Product RED

Uzun bir süredir Apple tarafından sürdürülen bu proje, çeşitli Apple ürünlerinin kırmızı renk seçeneği sunması ile bu konseptte yer almasına dayanmaktadır. Bu kategoride yer alan kırmızı Apple ürünlerinin satışından elde edilen gelirlerin bir kısmı, yapılan resmi açıklamaya göre Global Fund tarafına aktarılıyor.

AIDS ile mücadele için Global Fund tarafına aktarılan bu miktar, kullanıcı ve sosyal sorumluluk arasında bir köprü oluşturuyor. Apple’ın uyguladığı bu satış stratejisinin oldukça başarılı bir şekilde ilerlemesinin altında yatan temel sebep ise, RED ürünlerinin fiyatlandırmasının, normal ürünler ile aynı olması şeklinde yorumlanabilir. Herhangi bir Apple Product RED ürününü alan kullanıcılar hem farklı bir renk seçeneği almış hem de ekstra bir ücret ödemeden AIDS mücadelesi için Global Fund tarafına katkı aktarılmasını sağlamış oluyor.

Apple Product RED nasıl çalışıyor?

Hemen kısa bir örnekle durumu net olarak açıklamak gerekirse, bir kullanıcı iPhone kılıfı almak istediğinde, RED kapsamındaki kırmızı renkli ürünü satın aldığı zaman, normal kılıf ücretini ödemiş oluyor.

Apple Product RED

Apple ise söz konusu bu satıştan elde ettiği gelirin belirli bir kısmını, kullanıcıdan bağımsız olarak Global Fund’a aktarıyor. Yani tüketiciler, sadece bu kapsamdaki ürünleri tercih ederek, firmanın destek aktarmasını sağlamış oluyor. Böylece hem AIDS konusunda çalışmalara katkı sağlanmış hem de kullanıcıdan ekstra bir ödeme alınmamış oluyor. Şu an için Apple tarafından söz konusu bu pay miktarının ne kadar olduğu bilgisi paylaşılmıyor.

Yani gelirlerin ne kadarlık bir kısmının söz konusu bu program kapsamında destek olarak ayrıldığı bilgisine, en azından şu an için net olarak ulaşmak mümkün değil gibi görünüyor. Ancak 11 yıldır devam ettirilen bu projede, şimdiye kadar yaklaşık olarak 160 milyon dolar bağış toplanmış olduğu bilgisinin aktarıldığını da söylemekte fayda var.

Product RED ürünleri neler?

Apple tarafından çok uzun bir süredir devam ettirilen bu proje, son birkaç yıldır en çok iPhone modelleri ile gündeme geldi.

Apple Product RED ürünleri

Kırmızı yani RED olarak lanse edilen iPhone modelleri, kullanıcıların büyük bir ilgisi ile karşılanmayı başarmış oldu. Lakin bu kapsamında birçok farklı ürün de bulunuyor. Bu ürünlerin listesi ise şu şekilde:

 • iPhone
 • iPod touch
 • iPhone deri kılıfları
 • iPhone silikon kılıfları
 • iPad Smart Cover
 • iPhone Smart Battery Case
 • Apple Watch Kordonları
 • iPod shuffle (artık mevcut değil)
 • Beats Solo kulaklık
 • Beats Pill+

Daha önce de özel bir Mac Pro modeli ile birlikte farklı bir çalışma gerçekleştirilmişti. Apple Special Edition ürünler olarak da bu örneklere rastlamak mümkün.

Apple Product RED

Tek bir ürün ile gündeme gelen kırmızı Mac Pro modeli, o dönemlerde de bu projeye dikkat çekmek için iyi bir çalışma olarak değerlendirilmişti. Bu ürünlerden alarak HIV virüsü ile mücadele edilmesinin katkısına aracılık etmek isteyen kullanıcılara ek olarak, ayrıca bağış yapmalarına imkan sunuşan bir bölüm de hazırlanmış. Resmi web sitesi üzerinden bu bağlantılara ulaşmak kolay bir şekilde mümkün hale getirilmiş. Tüm bunların dışında daha önce hazırladığımız şu makalemize de bakabilirsiniz: AIDS Sıfır Noktası Tarih Oluyor! AIDS İlk Nasıl Ortaya Çıktı?

2 Yorum

 1. Apple product red ile güzel bir sistem kurmuş gibi görünüyor. Hem kullanıcılara farklı eve special edition diye renk seçme imkanı sunuyor hem de bağış yapıyor. Ama yapılan bu bağışların ne kadarının organizasyona gittiği bilgisi yok heralde.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here