Apple Pay

Apple’ın bir süre önce duyurduğu Apple Play sistemi ile birlikte alışverişlerde çok daha kolay ve güvenli bir kullanım şekline geçilmesi vaat ediliyor. Bu süreçte birçok kullanıcı da bu sistemi günlük hayatlarına entegre etmiş durumdalar. iOS tarafında bu sistem kendini gösterirken, Google’da Android tarafında Android Pay ile mobil ödeme sistemi için çalışmalarını sürdürüyor.

Aslında isminden de anlaşılacağı üzere kısaca bir ödeme sistemidir. Wallet uygulamasındaki kredi kartı aracılığı ile destekli pos cihazlarından doğrudan ödeme yapılabilir. Bu noktada temassız kredi kartı gibi kullanıldığını düşünebilirsiniz. Sadece kredi kartı yerine, pos cihazına iPhone’u yaklaştırmak gerekiyor.

Apple Pay

Daha sonrasında ise ödemenin onaylanması için Face ID ya da Touch ID teknolojisi ile kimlik onayı sağlanıyor. Elbette ki şifre ile de onay verilebilir. Bu teknolojinin çalışmasına imkan veren özellik ise, NFC olarak kendini gösteriyor. NFC teknolojisini kullanan iPhone, iPad ve Apple Watch modelleri ile ödeme yapılabilir. Desteklenen modeller ise şu şekilde:

 • iPhone 6
 • iPhone 6 Plus
 • iPhone 6s
 • iPhone 6s Plus
 • iPhone 7
 • iPhone 7 Plus
 • iPhone SE
 • iPhone 8
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone X

Eğer iPhone 5s ve daha eski bir iPhone modeli kullanıyorsanız, Apple Watch üzerinden de bu özelliği kullanmanız mümkündür. Pos cihazlarına akıllı saat modelini yaklaştırmak yetecektir. Sadece pos üzerinden değil, mobil ödemelerde ve iMessage üzerinden para gönderme işlemlerinde de Apple Pay’i kullanmak mümkün. Tüm bu cihazlarda da Wallet üzerinden aktivasyon yapılmaktadır. Bununla beraber desteklenen mobil uygulama ödemelerinde de kolaylıkla kullanılabilir.

Apple Pay nasıl kullanılır?

Öncelikle belirtmek gerekirse “Apple Pay Türkiye’de nasıl kullanılır?” sorusuna cevap vermek mümkün değil. Zira şu an için Apple, ülkemizde bu özelliği kullanıma sunmuş değil. Hem bankalar hem de ödeme noktaları ile yapılacak anlaşmalar ile yeni özellik kullanıma açılacaktır. Şu an için Türkiye’de kullanılmaması için hiçbir engel bulunmuyor.

Apple Pay

Apple Pay ile ödeme yapmak için, öncelikli olarak kredi kartına sahip olmanız ve bu kredi kartını sisteme kaydetmeniz gerekmektedir. Bunun için birkaç kısa adımı takip etmek yeterli olacaktır. Bu adımlar ise sırası ile şöyledir:

 1. Wallet uygulamasını açın.
 2. Sağ üst köşedeki ek bölümüne geçin.
 3. Yeni kredi kartı eklemek için “İleri” bölümünü kullanın.
 4. Daha önce iCloud’a kredi kartı kaydettiyseniz, aynı kartı seçenebilir ya da yeni kredi kartı numarası ile ekleme yapabilirsiniz.
 5. Kullanıcı sözleşmesini kabul edin.
 6. Onay için cep telefonu numaranızı, e-mail adresinizi ya da banka aramasını tercih edin.
 7. Onaylama işlemini tamamlayın.

Bu adımları takip ettikten sonra, sistemi kullanmaya hemen başlayabilirsiniz. Ancak Apple Pay Türkiye kullanımları şu an açık oladığı için, ülkemizdeki cihazlarda kart ekleme bölümü gelmemektedir. Resmi kullanımın başlaması ile birlikte, kart ekleme bölümü de kullanıma açılacaktır.

Kart kaydını gerçekleştirdikten sonra, Apple Pay logosu yer alan tüm pos cihazlarında, uygulamayı açarak ödeme yapabilirsiniz. Yapılan ödemelerde güvenlik önlemi olarak herhangi bir kart bilgisi aktarımı olmadığını ifade eden Apple, aracılık yaptığı sistemde olmaması gereken durumların önlemini almak için çeşitli önlemler almış gibi görünüyor.

Apple Pay Türkiye’ye ne zaman gelecek?

Daha önce de belirtildiği gibi şu an için bu sistemin ülkemizde aktif olarak kullanılması için teknik bir engel bulunmuyor. Sadece ülkemizdeki bankalar ile anlaşma yapılması gerekiyor. Daha sonrasında da ödeme kabul eden yerlerde bu desteğin sunulmaya başladığını görmek mümkün olacak. Şu an için net bir tarih verilmiyor. Lakin birçok farklı bölgeden aktivasyon haberlerinin gelmesi, firmanın sırası ile anlaşmalar üzerinde yoğun bir şekilde çalıştığını gösteriyor. Bu konuda yaşanacak gelişmeleri, resmi açıklama ile beraber haberlerimizde aktaracağız.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here