2018 MacBook Pro Modelleri

Apple, 2018 yılı kapsamında uzun süredir beklene MacBook Pro güncellemelerini gerçekleştirdi ve yeni modeller satışa sunuldu. Yeni nesil modeller ile birlikte en nihayetinde yeni nesil Intel işlemcilere geçil yapılıyor ev bir önceki modellerin sorunları, önemli ölçüde düzeltiliyor.

Klavye sorunu gibi problemler ortadan kaldırılırken, yapılan açıklamara göre 2 kata varan performans tarafında gelişim söz konusu. Bununla birlikte konfigürasyon seçeneklerinde de RAM tarafında artış mevcut.

2018 MacBook Pro özellikleri

Öncelikle belirtmek gerekirse güncelleme alan modeller, daha pahalı olarak dile getirilen Touch Bar destekli modelleri kapsıyor. Diğer modeller için henüz bir güncellemenin yapılması söz konus değil.

Açıklanan bilgilere göre 15-inç modelde yüzde 70’e varan ve 13-inç modelde ise 2 kata varan performans artışları yaşanmış durumda. İlk önemli değişiklik, artık yeni modellerde Intel’in 8. nesil Core i7 ve Core i9 modellerinin kullanılmaya başlanması oluyor.

32GB’a kadar DDR4 RAM ve 4TB’a kadar SSD depolama tercihi yapılabilecek. GPU tarafında ise 4GB RAM’li AMD’nin Radeon Pro modelleri kendini gösteriyor. Elbette ki bu seçenek, sadece 15-inç’lik model için geçerli. 13-inç’lik modelde ise Intel’in dahili grafik yongası 128MB eDRAM’li Intel Iris Plus 655 yer alıyor olacak.

Apple MacBook Pro Modelleri

Yeni CPU ve RAM seçenekleri ile birlikte her ne kadar batarya kapasitesi artılmamış olsa da enerji verimliliğinden kaynaklanan bir pil ömrü iyileştirmesi yaşanmış. Şu an için ne kadarlık bir batarya ömrü iyileştirmesinin mevcut olduğu konusunda somut bilgiler açıklanmış değil. İnceleme kapsamında bu detaylar değiniyor olacağız.

Giriş portları tarafında da bir farklılık olmamış; 3.5mm kulaklık girişi, Thunderbolt ve USB-C kullanılmaya devam ediliyor. Genel olarak tasarım tarafında da herhangi bir değişiklik olmadığının altını çizmekte fayda var.

2018 15-inç MacBook Pro

 • 6 çekirdekli Intel Core i7 veya Intel Core i9 işlemci seçenekleri (2.9ghZ-4.8GHz9
 • Tüm konfigürasyonlar için 4GB AMD Radeon Pro grafik kartı
 • 32 GB’a kadar DDR4 RAM
 • 4 TB’a kadar SSD depolama seçenekleri

2018 13-inç MacBook Pro

 • 4 çekirdekli Intel Core i5 veya Intel Core i7 işlemci seçenekleri ( 2.7GHz-4.5GHz)
 • 128MB eDRAM’li Intel Iris Plus 655 dahili grafik yongası
 • 2 TB’a kadar SSD seçenekleri

2018 MacBook Pro modellerinin yenilikleri

 • Apple T2 yongası
 • True Tone ekran ve Touch Bar desteği
 • Üçüncü nesil kelebek dizayn klavye (Butterfly Keyboard 3)

Teknik özelliklerden farklı olarak artık yeni modellerde True Tone ekran desteğinin getirildiğini söylemek gerekiyor. Görüntü deneyimi konusunda Apple’ın önemli teknolojileri arasında yer alan True Tone, en nihayetinde dizüstü tarafına da geçmiş oldu. Ayrıca Touch Bar ekranın da True Tone desteklediği ayrıntısını da aktarmakta fayda var.

Apple T2 çipi ile birlikte “Hey Siri” kullanımı, aktif hale getiriliyor. Belirli güvenlik önlemleri de bu çip ile birlikte desteklenmeye başlamış. Apple’ın deri kılıfı da bu yıl, Pro modelleri ile birlikte de kullanılabilecek. Bu kılıflar doğrudan Apple Store üzerinden desteklenen modeller için satın alınabilecek.

Klavye sorunu çözülüyor

Apple’ın Butterfly Design ismini verdiği ve ikinci versiyonların büyük sorun yaşanan klavye tasarımı, üçüncü nesline yükseltiliyor ve aktarılan bilgilere göre bir önceki serideki sorun da ortadan kaldırılıyor. Hatırlatmak gerekirse bir süre önce klavyedeki sorunlar nedeni ile değişim süreci Apple tarafından remsi olarak başlatılmıştı. Butterfly Design 3 ile birlikte bu sorun da tamamen ortadan kalkmışa benziyor.

Apple 2018 MacBook Pro fiyatları

Son olarak fiyatlara da değinmek gerekirse, başlangıç fiyatları şöyle:

 • 13-inç MacBook Pro başlangıç fiyatı: 10.999,00 TL
 • 15-inç MacBook Pro başlangıç fiyatı: 14.999,00 TL

Yapılacak konfigürasyonlara göre fiyatlar yükselerek devam ediyor.

Her ne kadar bu sorun için üçüncü neslin tasarlanmış oladığını da belirtiliyor olsa da en azından bu konda satışa çıkmadan önce gerekli adımların üzerinden geçildiğine kanaat getirilebilir.

Şu an için öne çıkan yenilikleri bu şekilde özetlemek mümkün oluyor. Diğer modeller için güncelleme yapılmaması da tasarım tarafında çeşitli yeniliklerin gelmesine işaret olabilir. Bu konuda yeni etkinlikleri beklemek gerekecektir.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here