Apple, iPhone X Taleplerini Artırmaya mı Çalışıyor?

Apple, iPhone X modeli için daha önce yapmadığı bir tanıtım stratejisi uyguluyor. Peki, iPhone X için yapılan bu farklı stratejinin temel nedeni ne?

iPhone X

iPhone X satışları resmi olarak 3 Kasım tarihinde başlamış olacak. Ancak şimdiye kadar birçok yabancı yayın, doğrudan Apple tarafından dağıtılan iPhone X modelleri ile ilk izlenim videolarını paylaşmış oldu.

Durumun böyle olması da Apple iPhone X satışları ile ilgili çeşitli spekülasyonları beraberinde getirdi. Buna göre Apple, mevcut taleplerden memnun değil ve iPhone X taleplerini daha fazla artırmak istiyor.

Apple, iPhone X tanıtımları için neden farklı bir yol izledi?

Öncelikle belirtmek gerekirse özellikle Birleşik Devletler’deki birçok teknoloji basını mensubu ve popüler YouTube kanalları, yeni iPhone modellerini Apple’dan satış öncesi temin edebiliyorlardı. Ancak temin edilen bu yeni iPhone modelleri, Apple tarafından satışa çıktığı güne kadar yayınlanmaması şartına sahipti. Nitekim resmi satışların başladığı güne kadar incelemer yapılıyor ve satış günü videolar ve yazılı içerikler yayına alınıyordu.

iPhone X konusunda ise Apple’ın şimdiye kadar yapmadığı bir tanıtım süreci gerçekleştirildiği. Daha önceki modellerde olduğu gibi Amerika’daki popüler yayınlara satışa çıkış tarihinden önce dağıtılan iPhone X, bu defa satış tarihi olan 3 Kasım’dan önce yayınlanmaya başladı. Satışa çıkmasına günler kala Apple’ın videoların ve yazıların yayınlanmasını istemediği tüm diğer iPhone modellerinden farklı olarak böyle bir strateji oluşturması, daha önce de belirtildiği gibi farklı spekülasyonları da beraberinde getirmiş oldu.

iPhone X

Bu spekülasyonlara göre her ne kadar iPhone X ön sipariş talepleri Apple’ın beklentileri üstünde yer almış olsa da aslında böyle bir durum söz konusu olmayabilir. Gerek fiyatı gerekse de getirdiği yeniliklerin durumu karşısında Apple, bu defa talepleri artırmak adına böyle bir yol tercih etmiş olabilir.

Daha önce yayına alınan iPhone X inceleme videoları, talepleri bir nebze olsun yukarı taşıyacaktır. Apple’ın da tam olarak bunu amaçladığına dair söylentiler bulunuyor.

Bu şekilde meydana gelen spekülasyonlar oluşsa da tam karşı yönde gelen yorumlar da bulunuyor. Apple’ın tanıtım stratejilerinde diğer markaların gerisinde kalmaması adına bu sene farklı bir yaklaşım getirdiği ve bu durumun satışların durumu ile ilgili olmadığı yönünde de gelen yorumlar mevcut.

Öyle görünüyor ki bu defa satışlardan önce kendini göstermiş olan Apple, her ne kadar iPhone X videosu için mühendisini kovmuş olsa da farklı bir tanıtım stratejisine geçiş yapmayı tercih etmiş. Sonraki yıllarda bu stratejinin ne şekilde devam edeceği ise merak konusu haline gelmiş oldu.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here