Apple, iPhone Tamiri Yapılmaması İçin Gizli Bir Savaş Yürütüyor!

Her telefon gibi iPhone da düştüğünde ya da darbe aldığında kullanılamaz hale gelebiliyor. Ancak Apple, iPhone tamiri için önümüze büyük bir engel koyuyor!

iphone-tamiri

Piyasada neredeyse en pahalı teknolojik cihazların satışını gerçekleştiren Apple, kullanıcılarına tamir fiyatları konusunda pek de yardımcı olmuyor. Zira bu ürünler zaten yüksek fiyatlar ile satın alınıyor ve ürünlere herhangi bir zarar geldiğinde tamir işlemleri de maliyet açısından yüksek oluyor. AppleCare+ adlı garanti planını satın almadığınız sürece hasar gören ya da bozulan iPhone tamiri için son derece yüksek bir meblağ ödeyeceksiniz demektir.

Teknolojik cihazlar ile arası iyi olan kişiler bazen Apple cihazlarını kendileri tamir etmek adına yola çıkıyor olsa da bu son derece zor ve riskli bir yöntem. Öncelikle Apple eğer cihazın açılmış yani parçalarına ayrılmış olduğunu fark ederse garantiyi tamamen ortadan kaldırıyor ve cihazla tüm bağlantısını kesiyor. Bu durumda yan sanayi tamiri tercih edilebilir ancak elbette orijinal Apple parçaları kullanılamayacağı için bu durum da ileride kötü sonuçlar açığa çıkarabilir.

iphone-tamiri

Yan sanayi iPhone tamiri tehlikeli!

Hatırlayacağınız üzere daha önce yan sanayi tamirli iPhone modellerinin açılmamak üzere kapandığına dair haberler yayılmıştı. Bu olay telefonların Error 53 alması olarak da değerlendirilmişti ve Apple’ın yan sanayiye karşı savaş açtığının kanıtıydı. Ancak ne yazık ki günümüzde birçok kullanıcı iPhone tamiri için Apple’a ödeyecek ekstra paraya sahip değil ve bu nedenle yan sanayiye başvuruyor. Bu nedenle Apple da biraz zaman geçtikten sonra Error 53 nedeni ile telefonları kullanılamaz hale gelen kullanıcılarından özür diledi.

Bu hususta açıklama yapan Darrell Cochran, Error 53 olayının Apple’ın kullanıcılarına verdiği bir mesaj olduğunu belirtti. Bu mesajın da “Eğer Apple’ın kurallarına uymazsanız telefonunuzu öldürürüz” olduğunu ifade etti. Ardından da Apple’ın bunu kasti olarak yaptığını ve kullanıcıları yeni ürünleri satın almaya ittiğini de sözlerine ekledi.

iphone-tamiri

Elbette Apple’ın iPhone tamiri konusunda edinmiş olduğu bu tavır kullanıcıları kızdırdı ve eleştirmenlerden de büyük tepki topladı. Şu anda firma kullanılamayacak halde yani tamamen israf edilmiş olan telefonların geri dönüşümünün yapılması adına uğraş sarf ettiğini söylüyor olsa da kullanıcılar bunun doğruluğuna pek de inanıyor gibi görünmüyor. Ancak elbette tüm bunları insanları Apple ürünlerini satın almaktan alıkoymuyor ve firmanın hem telefon hem de diğer cihazlarının satışları tüm hızı ile devam ediyor.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here