tüm iphone modelleri

Apple bir süredir Çin’deki yatırımcıları tarafından cezalandırılıyor. Yatırımcılar teknoloji devi Apple’ın büyümesinin bekledikleri kadar fazla olmadığını düşünüyor ve stoklarındaki mallardan daha azını sattıkları için de oldukça endişeliler. Bu durum özellikle Apple iPhone modellerinde geçerli. Geçtiğimiz hafta Çin’de Apple’ın gelirleri %15 düştü ve iPhone, iPad ve Mac satışları da ciddi anlamda geriledi. Böylece Çin’in gelirleri de %33 düşüş yaşadı.

Geçmişe bakacak olursak; 2010 ve 2012 yılları arasında Apple iPhone satışlarında %60 – %90 büyüme elde etmişti. 2014 yılında da büyük ekranlı iPhone modellerinin piyasaya çıkması ile büyük gelir ve kâr sağlanmıştı. Ancak bu yıl işler biraz değişti ve teknoloji devinin satış büyümesi %1 oranında geriledi.

apple iphone

Apple iPhone konusunda beklenen performansı gösteremiyor mu?

Apple’ın bu yıl markette beklenenin çok altında performans sergilemiş olması elbette marketin yanı sıra kullanıcıların da endişe etmesine neden oldu. Bu konuda açıklama yapan Tim Cook ise iPhone servislerinin (iTunes ve iCloud) mükemmel bir şekilde işlediğini ve ileride de çok daha iyi işlere imza atacağını belirtti. Bu noktada Tim Cook yatırımcılara ve kullanıcılara da bir mesaj göndermiş oldu.

Şu anda dünya çapında 2.5 milyar akıllı cep telefonu kullanıcısı mevcut ve bu sayının 5 milyarı aşacağı tahmin ediliyor. Bu kullanıcıların 630 milyonu ise iPhone kullanıcılarından oluşuyor. 250 milyon da iPad kullanıcılarının sayısı. Çin’de 1.35 milyar telefon Android işletim sistemine sahip ve 175 milyonu da Android tabletlerden oluşuyor.

apple iphone

Android telefonlar iPhone’un yerini mi alıyor?

Sıradaki 2.5 milyar akıllı cep telefonunun iPhone kullanıcıları tarafından satın alınmayacağı düşünülüyor. Birçok insanın genellikle 100 dolar altındaki akıllı cep telefonlarına yöneldiğini gösteren bazı araştırmalar Android telefonların çok daha yaygın hale geleceğini haber veriyor. Ancak elbette Apple iPhone konusunda her geçen gün gelişme gösteriyor. Her ne kadar sonuçlar Apple’ın biraz olsun gerilediğini gösterse de birçok kullanıcının iPhone sevdasından vazgeçmeyeceği çok açık.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here