iPhone 7

Apple, iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modellerinden 3.5mm kulaklık girişini kaldırarak, sektör için alışılmışın çok dışında bir adım atmış oldu. Peki, Apple iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modelleri ile sektör standardı haline gelmiş olan 3.5mm kulaklık girişini neden kaldırdı?

Apple, 3.5mm kulaklık girişine veda etti!

iPhone 7

Detaylara geçmeden önce belirtmek gerekiyor ki Apple tarafından iPhone 7 ailesi ile veda edilen 3.5mm kulaklık girişi, ilerleyen dönemlerde kademeli olarak iPad, MacBook ve iPod ürünlerinde de kendini gösterecek.

Tüm bunların dışında, sektördeki diğer büyük rakiplerinin de 3.5mm kulaklık girişine veda etmesi söz konusu olacak.

Aslında Apple, 7 Eylül 2016 tarihinde düzenlediği özel etkinlikte, iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modellerinden 3.5mm kulaklık girişini neden kaldırdığına kısaca değinmeyi uygun gördü.

Bu değişim cesaret olarak tanımlanıyor!

Üstelik Apple, böyle bir adım atmanın tek kelimeyle cesaret olarak tanımlandığının altını çizmekten de geri durmadı.

iPhone 7

Buna ek olarak Apple, haklı olarak bu sistemin çok eski bir yapı olduğunu vurguladı. Nitekim, günümüzün dijital dönüşümü için çok eski kalan bir teknoloji devam ettirmenin anlamsız olduğu görüşü kendini belli etti.

iPhone 7 ailesi tanıtılmadan önce 3.5mm kulaklık girişinin kaldırılacağı ve bunun birçok etkisinin kendini yeni iPhone modelinde göstereceği dile getiriliyordu.

3.5mm kulaklık girişinin kaldırılması ne kazandırıyor?

iPhone 7

Tanıtımdan sonra anlaşıldı ki 3.5mm kulaklık girişinin kaldırılması, Apple için iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modellerine Taptic Engine motorunu getirebilmek için en büyük artıyı sağlamış.

Cihazın tasarım noktasındaki artılarına ek olarak 3.5mm kulaklık girişinin kaldırılması ve yerine Lightning portuna geçiş yapılması, ses deneyimi ve gürültü engelleme çözümlerine de katkı sağlamış oldu. Zira, yüksek ses performansı ve geliştirilmiş gürültü engelleme çözümleri, daha yüksek miktarlarda enerji ihtiyacı ortaya çıkartıyor.

iPhone 7

Nitekim Apple, hem şimdi hem de ilerleyen dönemlerdeki kulaklıklarında, 3.5mm kulaklık girişi tarafından elde edilemeyen gerekli enerjiyi, dilediği kadar Lightning portu üzerinden elde edebilecek. Üstelik Lightning portu kullanımı, iPhone için kulaklık hazırlayan diğer firmaların da işlerini kolaylaştıracak.

Söz konusu bu köklü geçişi Apple, olabildiğince kolay sağlamak adına daha önceden alışıldık olunmadığı üzere iPhone 7 ve iPhone 7 Plus kutu içeriğine Lightning’den 3.5mm giriş dönüştürücüsü ekleyerek olabildiğince sorunsuz sürdürmeyi düşünmüş.

iPhone 7

Bununla beraber söz konusu Lightning-3.5mm aparatının fiyatını da 9 dolar olarak belirlenerek, ihtiyaçları olabildiğince kolay karşılayan bir süreç meydana getirmeye çalışılmış.

Son olarak belirtmek gerekirse, uzun yıllardır sektörün değişmeyen standardı 3.5mm kulaklık girişi, Apple’ın attığı bu adımdan sonra ciddi anlamda farklılık göstermeye başlayacak. Yinelemek gerekirse bu değişimi ilk olarak iPad ve MacBook modelleri takip edecek.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here