Apple’ın Otomobil Projesi Resmileşti!

Apple'ın "Apple Car" olarak telaffuz edilen elektrikli otomobil çalışmaları, en sonunda Tim Cook'un resmi açıklaması ile ortaya çıkmış oldu!

Apple'ın Otomobil Projesi

Geri bıraktığımız yıldan bu yana Apple için sık sık konuşulan ve “Apple Car” olarak anılan Apple’ın elektrikli otomobil projesi ile ilgili en somut bilgiler, doğrudan Apple CEO’su Tim Cook’un ağzından gelmiş oldu. Yapılan açıklama ile birlikte Apple’ın otonom otomobil projesi de doğrulanmış oldu.

Apple, otonom otomobil projesi geliştiriyor!

Apple CEO’su Tim Cook, Bloomberg’e yaptığı bir açıklamada, otonom otomobil sistemleri üzerinde yoğun bir çalışma sürdürdüklerini dile getirdi. Daha önce çıkan haberlere karşın herhangi bir açıklama yapmamış olan Tim Cook, nitekim projeyi de doğrulamış oldu.

Apple'ın Otomobil Projesi
Tim Cook

Her ne kadar Apple CEO’su Tim Cook, konu ile ilgili çok fazla detay vermese de çeşitli bilgiler gündeme getirildi. Yapılan açılamaya göre Apple, Mercedes-Benz ve Ford gibi otomotiv sektörünün lider isimlerinden ciddi büyüklükte bir çalışan transferi gerçekleştir. Bununla beraber ilgi çekici bir diğer bilgi ise Apple’ın AI yani yapay zeka çalışmaları ile “Project Titan” kod adı ile geliştirilen elektrikli otomobil modeli için bin kişiden daha fazla çalışan bulunuyor.

Apple’dan otomobil mi yoksa yazılım mı?

Son olarak belirtmek gerekirse, Apple’ın otonom otomobil projesi ile ilgili halen daha netlik kazanmayan noktalar da ulunuyor. Örneğin Apple, kendi otomobilini mi geliştirecek yoksa otonom yani kendi kendine sürüş gerçekleştirebilen yapay zeka destekli yazılımını mı pazarlayacak, henüz ortaya çıkmış değil. Gelen yorumlar ise Apple’ın kendi otomobilini geliştirmek yerine, otonom sürüş destekli araç yazılımını geliştirdiği yönünde bir araya geliyor.

Paylaş
Eren Ertem

1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır.

Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.