Apple’ın iTunes İmtihanı!

Temelde bir yazılım firması olan Apple, iTunes ile en büyük çelişkisini yaşamaya devam ediyor. İşte Apple'ın iTunes ile olan imtihanı!

iTunes

Her ne kadar Apple denildiği zaman akıllara en çok iPhone, iPad ve MacBook geliyor olsa da aslında Apple, temelinde dev bir yazılım firması konumunda yer alıyor. Buna keza iPhone ve Mac modellerini bu noktaya getiren de, işletim sistemleri iOS ve macOS oluyor. Lakin, her yaptığı yazılım ile beklenen başarının çok üstünde performans sergileyebilen işler çıkarsa da Apple, en büyük imtihanını iTunes yazılımı ile veriyor gibi görünüyor.

Apple iTunes, beklentileri karşılayabiliyor mu?

Öncelikle şunu belirtmek gerekiyor ki iTunes, Apple’ın birçok servisinin zemini konumunda. Başta App Store olmak üzere birçok servisin temeli, iTunes’e dayanıyor. Lakin iTunes, ne yazık ki üzerinde çalışan uygulamalar kadar performans anlamında kullanıcıların beklentisini yerine getiremeyen bir uygulama olarak anılıyor.

iTunes

Hem Windows hem de macOS tarafından kullanılabilir olan iTunes, ne üzücüdür ki hem performans hem de kullanılabilirlik tarafında büyük sıkıntılar yaşatabiliyor. Windows tarafındaki bu sıkıntıların, her ne kadar bahane olmasa da açıklaması yapılabilecekken, macOS tarafında herhangi bir mazeret ortaya atılabilecek gibi değil.

Ciddi performans sorunları yaşatan iTunes, üstelik yıllardır bu sıkıntıların önüne geçebilmiş değil. Masaüstü tarafında iTunes üzerinden servislere erişmek isteyen kullanıcılar, hangi model ve hangi donanım olursa olsun macOS ve Windows işletim sistemleri üzerinde performans sorunları yaşayabiliyor.

iTunes

iTunes, Apple’dan çıkmamış izlenimi veriyor!

Performans sorunları bir yana dursun, Apple’dan beklenen kolay kullanım arayüz beklentiler, iTunes için geçerlilik sunmuyor. Tecrübe gerektiren bir kullanım arayüzüne sahip olan iTunes, bu noktada da kullanıcıların şikayetleriyle karşılaşıyor.

Özetlemek gerekirse, Apple gibi yazılım tarafı ile ünlü olan bir firmanın, en temel yazılımı olan iTunes sisteminin bu derece sorunlar taşıyor olması, belki de Apple’ın en büyük yazılım imtihanı durumuna gelmiş oluyor. İlerleyen dönemlerde de, geçmişteki çalışmalar düşünüldüğünde bir çözüm bulunacak gibi de görünmüyor.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here