Apple HomePod Özellikleri (Almadan Önce Bilmeniz Gereken 12 Soru)

Apple HomePod

Apple HomePod satışları başladı ve ülkemizde de kullanıcılar ile buluşacak. Bu bağlamda özellikleri konusunda tüm detayları aktarmak ve  satın almadan önce bilinmesi gereken 12 detayı belirtmekte fayda var. Zira Apple HomePod Türkiye satışları, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de gerçekleştiriliyor olacak.

Apple HomePod nedir?

Apple HomePod

Özellikleri ve bilinmesi gereken önemli detayları aktarmadan önce açıklamak gerekirse HomePod, Apple tarafından geliştirilen kablosuz hoparlör olarak biliniyor.

Akıllı hoparlör olarak nitelendirilebilecek olan Apple’ın yeni HomePod modeli, ev içinde konumlandırılıyor ve iPhone veya iPad aracılığı ile kontrol ediliyor. Bilindiği gibi kısa bir süre önce de “HomePod ne zaman?” sorusu yanıtını buldu ve ilk olarak Amerika’da HomePod satış işlemleri resmi olarak Apple tarafından gerçekleştirilmeye başladı. Bu süreçte HomePod üzerinden müzik çalmak ve Siri ile birlikte sorulara yanıt aramak mümkün.

HomePod karşılaştırma listesinde ise şu rakiplerinin yer aldığını belirtmek gerekiyor:

 • Google Home Max
 • Google Home
 • Amazon Echo
 • Amazon Echo Plus
 • Sonos Play 5
 • Sonos One
 • UE Megaboom
 • UE Boom 2
 • UE Megablast
 • JBL Link 300
 • Bose Soundlink Revolve+
 • Bower&Wilkins Zeppelin Wireless
 • Klipsch The Three
 • Ultimate Ears
 • Sony S50G Smart Speaker
 • Moto Smart Speaker
 • Libratone Zipp

HomePod özellikleri

Apple HomePod Özellikleri

Haber Tekno olarak gerçekleştireceğimiz Apple HomePod inceleme öncesinde, satın almadan önce bilinmesi gereken detayları da aktarmak gerekiyor. Bu listeden önce hatırlatmak gerekirse HomePod teknik özellikleri arasında, şu detaylar kendini gösteriyor:

 • Apple A8 mobil işlemci
 • 4-inç büyüklüğünde geliştirilmiş woofer hoparlör
 • 7 adet çerçeve halinde konumlandırılmış tweeter hoparlör
 • 6 adet mikrofon
 • Dikişsiz olarak hazırlanmış örgü kumaş
 • Siyah ve beyaz renk seçenekleri
 • Siri ile sesli kontrol özelliği

Apple’ın yeni Smart Speeker yani Akıllı Hoparlör modeli ile en çok öne çıkardığı özelliği, cihazın evdeki konumuna göre hoparlör ses çıkışlarını otomatik olarak ayarlaması oluyor. Duvarlara yakınlığı, odanın genişliği ve çevresinde diğer ses engelleri baz alınarak, en iyi ses deneyimi için hoparlör ses çıkışları otomatik olarak ayarlanıyor. Böylece Apple tarafından iddia edilenlere göre en iyi oda içerisindeki ses deneyimi sağlanabiliyor.

Bunlara ek olarak geliştirilmiş woofer sistemi ile birlikte her ne kadar nispeten fiziki olarak küçük olsa da ses deneyimi konusunda tam tersi bir etki oluşturulmaya çalışılmış. Şu an için HomePod fiyatı Amerika pazarı için 349 dolar olarak belirlenmiş durumda. Space Gray ve Beyaz renk seçenekleri ile birlikte satışa sunulan Apple hoparlör modeli, farklı seçenekler sunmuyor. Dolayısıyla Apple HomePod fiyatları, tek bir etiket üzerinden gerçekleştiriliyor.

HomePod satın almadan önce sorularla bilinmesi gereken 12 özellik

HomePod ile ilgili temel olarak bilinmesi gereken detayları aktardıktan sonra, Apple akıllı hoparlör modelini satın almadan önce bilinmesi gereken detaylara geçiş yapılabilir. Bu liste kapsamında yeni hoparlör ile ilgili akıllardaki soru işaretlerine cevap olabilecek detayları aktarıyor olacağız.

HomePod Android ile kullanılabilir mi?

Apple HomePod

Apple’ın akıllı hoparlör modeli, ne yazık ki Android işletim sistemli mobil cihazlar ile birlikte eşleştirilemiyor. Dolayısıyla bu cihaz, sadece Apple ekosistemi ile sınırlı tutulmuş durumda. Android kullanıcıları için ne yazık ki Apple’ın bu hoparlör modelinin kullanılabilir olmadığını söylemekte fayda var.

Tıpkı Apple Watch modelleri gibi Apple, HomePod’un kullanımını da sadece iOS işletim sistemine sahip cihazlar ile sınırlı tutuyor.

HomePod MacBook ile kullanılır mı?

Apple HomePod ve macbook pro

İlginç bir şekilde Apple’ın HomePod’u, sadece iOS işletim sistemini taşıyan cihazlar ile birlikte kullanılabiliyor. Yani macOS işletim sistemli MacBook, MacBook Air, MacBook Pro, iMac, iMac Pro ve Mac Pro modelleri ile birlikte bu cihazı kullanmak mümkün değil. Eşleştirme işlemi için Apple’ın yapısı, sadece iOS işletim sistemi gereksinimi sunuyor. Bu bağlamda HomePod’u sadece iPhone, iPad ve iPod touch ile birlikte kullanmak mümkün hale getirilmiş.

HomePod Spotify desteği sunuyor mu?

HomePod Spotify desteği

İlk iki maddedeki olumsuzluktan sonra Apple HomePod’un Spotify üzerinden müzik çalma özelliğinin olduğunu söylemek gerekiyor. Sadece Apple Music ile bir kısıtlama sunmayı tercih etmeyen Apple, başta Spotify olmak üzere diğer tüm çevrimiçi müzik dinleme servislerine destek sunuyor. Lakin bu işlemin AirPlay aracılığı ile sağlandığını da söylemek gerekiyor.

Siri’ye şu konumu vererek HomePod’u kullanmak mümkün: “Hey Siri, Spotify üzerinden X parçasını çal.”

HomePod ekolayzer ayarı yapılabiliyor mu?

HomePod ekolayzer

Ekolayzer konusunda da Apple’ın daha temkinli davrandığını söylemek mümkün. Zira doğrudan Apple HomePod ekolayzer ayarı seçeneğine yer verilmemiş. Bundan dolayı cihazın doğrudan ekolayzer ayarlarını değiştirmek yerine, sadece çalınacak cihaz üzerinden çıkış ayarlarını değiştirmek gerekiyor.

HomePod Siri farklı sesleri tanıyabiliyor mu?

Apple homepod

Bilindiği gibi iPhone ve iPad üzerinde çalışan Siri, farklı kişilerin seslerini birbirinden ayırabiliyor. Lakin en azından şu an için HomePod Siri özelliğinin, farklı kişilerin seslerini ayırma yeteneğinin olmadığını söylemek mümkün. Dolayısıyla kullanıcı sesleri ayrımı yapılamayacak ve “Hey Siri” komutunu veren tüm kişiler, HomePod’u aktif edip kullanabilecek.

Bu konuda Apple’ın HomePod ses tanıma özelliği için çalışmalar yaparak ilerleyen dönemlerde bu yeteneği kazandıracağı ifade ediliyor.

Konumlandırması sırasında bazı sınırlamalar gerektiriyor mu?

Apple HomePod

Her ne kadar Apple’ın bu cihazı, temek olarak taşınabilir hoparlör sınıfında olsa da çalışma standartları hesaba katıldığında, en iyi ses deneyimi için sabit ve düz bir yüzey üzerinde kullanılması gerekiyor. Daha önce de yukarıdaki HomePod özellikleri bölümünde aktardığımız gibi HomePod, ses deneyimini artırmak için çevre analizi yaparak çalışıyor. Dolayısıyla sabit ve düz yüzeylerde kullanılması, her ne kadar net olarak ifade edilmese de tavsiye edilen yöntem olarak dile getiriliyor.

HomePod TV hoparlörü olarak kullanılabilir mi?

homepod tv hoparlörü

Daha önce de belirtildiği gibi HomePod’u kullanmak, sadece iOS mobil işletim sistemi taşıyan cihazları eşleştirerek mümkün hale getiriliyor. Dolayısıyla TV hoparlörü olarak HomePod kullanmak, ne yazık ki en azından şimdilik mümkün değil.

Kablosuz olarak kullanılabilir mi?

HomePod kablosuz

Bilindiği gibi HomePud’un kablosuz, diğer mobil cihazlarda olduğu gibi çıkartılabilir olarak hazırlanmış değil. Buna karşın daha şimdiden ısrarlı olan kullanıcılar, zorlu bir uğraş sonrasında HomePod kablosunu çıkartabiliyor. Lakin Apple, bu konuda ciddi bir uyarıda bulunuyor.

Apple’ın uyarısına göre kabloyu çıkarmak, cihaza ciddi zararlar verebilir. Dolayısıyla temel olarak Apple HomePod’un kablosunu çıkarmak, doğru bir hamle olmayacaktır.

HomePod’un içini açmak mümkün mü?

apple home pod

Apple’ın tüm ürünlerinde olduğu gibi HomePod modelinde de merak edilen en büyük sorular arasında, içinin açılıp açılmadığı sorusu yer alıyor. Görünürde HomePod’un üzerinde herhangi bir vida yer almıyor. Güç bölümünü çıkartarak HomePod’un içini açmak mümkün. Ancak bunun kolay ve güvenli bir yol olduğunu söylemek, doğru bir yaklaşım olmayacaktır.

Üzerinde herhangi bir port var mı?

homepod

Apple’ın akıllı hoparlörü, tamamıyla kablosuz olarak tasarlanmış. Dolayısıyla üzerinde herhangi bir port yani giriş-çıkış bölümü yer almıyor. Üstelik daha önceki maddelerde de ifade edildiği gibi güç kablosu bile çıkartılabilir olarak hazırlanmamış. Nitekim cihaz üzerinde hiçbir standartta bir port yer almıyor.

Çoklu HomePod senkronizasyonu mümkün mü?

çoklu homepod kullanımı

Şu an için Apple’ın kablosuz hoparlör modeli, birden fazla HomePod ile birlikte senkron bir şekilde aynı müziği çalma yeteneğine sahip değil. Lakin AirPlay 2 ile birlikte Apple, bu özelliği kullanıma sunmaya başlamış olacak gibi görünüyor. AirPlay 2 çıkış tarihi olarak ise 2018 yılının sonu işaret ediliyor. Dolayısıyla şu an için 2 tane veya daha fazla Home Pod satın alıp, eş zamanlı müzik dinlemek mümkün değil. Ta ki AirPlay 2 sürümü çıkana kadar bu böyle devam edecek.

HomePod gecikme sorunu var mı?

HomePod gecikme sorunu

Elde edilen bilgilere göre şu an için AirPlay HomePod sürümünde, ses tepkilerinde ufak bir gecikme olduğu ifade ediliyor. Ancak bu sorun, tıpkı senkronizasyon eksikliği gibi AirPlay 2 güncellemesi ile birlikte ortadan kalacaktır.

Toplamda 12 önemli soru ile birlikte satın alma kararı vermeden önce bilinmesi gereken başlıca detayları aktarmış oldu. Yeni hoparlör modelinin ülkemizdeki satışlarının yaygınlaşması ile birlikte gelecek yeni sorulara, yanıt aktarmaya devam edeceğiz. Bu bağlamda sizler de yeni Apple ürünü ile ilgili düşüncelerinizi, aşağıdaki yorumlar bölümüzden aktarabilirsiniz. Ayrıca aklınızdaki HomePod’un özellikleri ile ilgili soruları da yine aynı şekilde yorumlar bölümünden iletebilirsiniz. Konu ile ilgili olan yeni gelişmeler ışığında, makalemizin güncellemelerini sürdürmeye devam edeceğiz.

2 Yorum

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here