Apple Hindistan’da 2018’in İlk Çeyreğini Kötü Tamamladı!

iPhone Tim Cook

Çin’den sonra dünyanın en büyük bir diğer pazarı olan Hindistan, birçok firma için de çok önemli bir konumda yer alıyor. 1 milyarı aşkın nüfusu ile ciddi bir satış potansiyeli bulunduran Hindistan, Apple’ın da çalışmalarını yoğunlaştırdığı ülkelerden. Ancak yeni gelen iPhone satış miktarları ile ilgili bilgilere göre işler çok da Apple’ın istediği gibi gitmiyor.

Hindistan’da 2018’in ilk çeyreğinde sadece 1 milyon iPhone satışı gerçekleşti!

Yeni açıklanan bilgilere göre Apple, 2018 yılının ilk çeyreğinde yani ilk üç ayında, Hindistan’da sadece 1 milyon adet iPhone satışı gerçekleştirebildi. Üstelik iPhone satışları konusundaki gelen bilgilerde yer alan tam sayının, 1 milyonun biraz altında yer aldığına dikkat çekiliyor. 2017 yılında da işler Apple için iyi gitmemişti. Zira 2017 yılında toplamda sadece 2.3 milyon adetlik satış yapıldığı ifade ediliyor.

Hindistan pazarında sadece yüzde 2’lik bir payı olan Apple, yeni stratejileri ile de beklediği ilgili bulamamışa benziyor. Bilindiği gibi bu bölge, sadece çok ucuz ya da fiyat performans akıllı telefonlarının ön planda olduğu bir pazar olarak açıklanıyor.

Her ne kadar buna yönelik olarak geliştirilen iPhone SE gibi modeller satışa sunulsa da halen daha rekabet edebilecek fiyat stratejisi kapsamında yer almıyor. Buna ek olarak Samsung’un ise farklı fiyatlarda yer alan çeşitli Galaxy modelleri ile Hint pazarında daha aktif bir rol edindiği aşikar. Kısa bir süre önce de Samsung’un en büyük telefon fabrikasını Hindistan’da açtığını duyurmuştuk.

Dünyanın en büyük üçüncü pazarı için bundan sonra nasıl adımlar atılacağı da merak konusu oldu. Zira bu denli geniş bir satış imkanında sadece %2’lik bir satış payı elde etmek, Apple için hiç de beklenen bir durum olmuyor.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here