Apple: Evet, Eski iPhone Modellerini Kasten Yavaşlatıyoruz!

Apple, eski iPhone modellerini bilerek yavaşlattığını belirten bir açıklama yaptı. Böylece eski iPhone'ların neden yavaşladığı da gün yüzüne çıkmış oldu. Apple'ın gösterdiği sebep ise eski iPhone kullanıcılarını kızdırabilir.

Eski iPhone Modelleri

Apple tarafından bir süre önce eski iPhone modellerinin yavaşlatıldığı ile ilgili gündeme gelen konulara itiraf niteliği taşıyan bir açıklama geldi. Buna göre Apple eski iPhone’ları bilerek yavaşlatıyor. Ancak, gayet tabii Apple, iPhone’ları yavaşlatmasını bazı sebeplere dayandırıyor. Söz konusu olan bu sebepler ise birçok iPhone 5s, iPhone 6, iPhone 6s ve hatta iPhone 7 kullanıcılarını kızdırabilir.

Apple eski iPhone’ları bilerek yavaşlattığını kabul etmiş oldu!

İlk olarak iOS 11 yavaşlama problemi olarak gündeme gelen ve daha sonrasında Reddit üzerinden bir kullanıcının somut bilgileri ile farklı bir yöne kayan bu sorun, en sonunda Apple tarafından da onaylandı.

Eski iPhone Modelleri

Öncelikle kısa bir açıklama yapmak gerekirse bir kullanıcı, eski iPhone modelinin işlemci baz saat hızının düştüğünü gösteren test sonuçlarını paylaşmıştı. Bu test sonuçlarında 1.4Ghz olan iPhone işlemci hızı, neredeyse 600MHz frekansına kadar düşmüş görünüyordu. Bu konunun popüler bir hal alması ve bazı kullanıcıların “iPhone yavaşladı nasıl hızlandırılır?” gibi sorulara yanıt bulma çabasına girişmesi, Apple’ın da konu ile ilgili açıklama yapmasına vesile oldu.

Apple tarafından yapılan açıklamalara göre eski iPhone’lar bilerek yavaşlatılıyor. Bunun sebebi olarak ise kullanıcı deneyiminin korunması gösteriliyor. Şöyle ki Apple, iPhone Li-ion bataryaların, belli bir süre sonra iyi bir performans sergileyememe sorunu yaşadığını belirtiyor. Keza soğuk havalarda da iPhone bataryalarında ciddi bir verimsizlik söz konusu oluyor.

İşte bu sebeplerden dolayı Apple, pil süresinin çok ciddi kısalmaması için eski model iPhone’ların işlemci frekanslarını düşürüyor. Böylece batarya tüketimi azalıyor ve kullanım süresi uzuyor. Lakin böyle bir uygulama, birçok kişinin iPhone hızlandırma yolları aramasına kadar uzanan performans sorunlarını ortaya çıkartıyor. Üstelik Apple’ın yaptığı açıklamaya göre iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modelleri de bir süre sonra söz konusu olan bu kasıtlı yavaşlatma uygulamasına tabi tutulacak. Az bilinen iOS 11 özellikleri arasında, farklı madde de bundan böyle yer almaya başlayabilir.

Li-ion batarya teknolojisi tüm akıllı telefonlarda kullanılıyor!

Her ne kadar daha çok iPhone bataryaları olarak konu olsa da Li-ion batarya teknolojisi yani Lityum iyon batarya, şu an için tüm mobil cihazlarda kullanılan popüler bir pil teknoloji… Apple’ın açıklamalarında olduğu gibi tüm Li-ion bataryalar, belirli bir şarj döngüsünden sonra enerji tutamama problemlerini gösteriyor. Ha keza soğuk veya sıcak havalarda da pil performansı düşüyor.

Nitekim Apple, bu problem için kendi adına farklı bir yaklaşım getirmiş ve daha çok iOS 11 yavaşlama sorunu olarak dillendirilmeye başlanan bu konu, aslında kasıtlı bir uygulama olarak anlaşılmış oldu. En çok da iPhone 6 yavaş çalışıyor şeklinde gelen şikayetlerin artması, en çok bu modellerin uygulamadan etkilendiğini açıklamış oluyor.

Apple’ın bu açıklaması ile beraber, okurlarımız tarafından sık sık gelen iOS 11 telefonu yavaşlattı eleştirisi, en sonunda resmi bir açıklama ile açıklığa kavuşmuş oldu. Apple tarafından bu uygulamanın devam edip etmeyeceği veya eski iPhone’ların düşürülen işlemci frekans oranlarında bir iyileştirme yapılıp yapılmayacağı konusunda şu an için bir bilgi mevcut değil. iOS 11 sürümünün şimdiye kadarki en başarısız sürümü olduğu tartışmaları sürerken, bir yeni tartışma konusu da böylece gündeme gelmiş oldu. Son olarak belirtmek gerekirse Apple’ın yayınladığı özür mektubunda yer alan indirimli iPhone batarya değişim süreci, beklenenden daha erken başlayacak gibi görünüyor. Kendi bataryanızın durumu için iPhone pil testi içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here