Apple’dan WikiLeaks CIA Sızıntıları ile İlgili Açıklama!

Apple, WikiLeaks tarafından ortaya çıkartılan CIA Vault 7 skandalı üzerine bir açıklamada bulundu. İşte Apple'ın Vault 7 açıklaması!

Apple WikiLeaks CIA Sızıntıları

Son birkaç gündün teknoloji dünyasında büyük sansasyon uyandıran WikiLeaks tarafından ortaya çıkartılan CIA dökümanları sonrasında, ismi geçen Apple da bir açıklama yapmak durumda kaldı. Apple’ın açıklamalarına göre CIA’in Vault 7 olayı ile ilgili Apple tarafından önlem alınmış durumda.

Apple’dan CIA Vault 7 belgesi ile ilgili açıklama!

Kısaca belirtmek gerekirse WikiLeaks tarafından ortaya çıkan CIA dökümanlarıyla birlikte, CIA’in birçok cihaza ve işletim sistemine sızabildiği ve bu sızıntılarla birlikte cihazlar üzerinden hem sesli hem de görüntülü bilgi sızdırabildiği ortaya çıkmıştı. Bu Vault 7 olayının yazılım tarafında ise; Android, iOS, Windows ve macOS yer alıyor. Bu bilgilerin açığa çıkasından sonra Apple, konu ile ilgili açıklamada bulundu.

wikileaks

Apple tarafından yapılan açıklamaya göre söz konusu bu sızıntılara işletim sistemlerinin en son sürümü ile önlem alınmış durumda. Dolayısıyla hem macOS hem de iOS tarafında en güncel sürümü kullanan kullanıcılar, nispeten CIA sızıntılarına önlem almış gibi görünüyor.

WikiLeaks tarafından sızdırılan dökümanlar kapsamında, CIA’in iOS ve macOS için ayrı bir birimi olduğu ve an be an bu işletim sistemini taşıyan cihazlara sızmak için çalışmalar sürdürdüğü anlaşılmıştı.

Apple, dolaylı yoldan CIA Vault 7 olayını kabul etmiş gibi görünüyor!

Apple’ın da güncel sürüm uyarısı yapması, bir nevi bu çalışmaların gerçek olduğuna işaret niteliği de taşımış oldu. Zira Apple’ın açıklaması, dolaylı olarak eski işletim sistemi sürümlerindeki açıklardan CIA’in yararlandığı anlamına geliyor.

Son olarak belirtmek gerekirse şu an için ismi geçen diğer isimlerden konu ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmış değil. Şu an bu konuda sesini duyuran ilk isim, öyle görüyor ki sadece Apple’dan ibaret…

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here